Adresář
 

BALLUFF
 

Seica
 

PEI-Genesis
 

KEYENCE
 

CML Microcircuits
 

SAMTEC
 

ams-OSRAM
 

INTEL
 

TDK Corporation
 

Giada
 

RS group
 

NOKIA
 

ANRITSU
 

HARWIN
 

Digi-Key Electronics

28.03.2024 11:53:01
bloky
maketa
HomePage
Elektronické součástky
Embedded
Automatizace průmyslu
Bezpečnost
Měřicí technika
Nářadí a pomůcky
Elektromobilita
Solární energie
Osvětlení
Zaměstnání
Veletrhy, výstavy, akce
Online akce
Zajímavé videa
Různé

Access Point WBE750
 
NETGEAR WBE750: nadupaný výkon a nepřeko
POLOLU-4980
 
MINIATURNÍ STEP-UP/STEP-DOWN MĚNIČE FIRM
MANSON SDP-2210
 
PROGRAMOVATELNÝ LABORATORNÍ NAPÁJECÍ ZDR
DPI 750E
 
RS Components přidává řadu vylepšených i
BHI260AB
 
An All-in-One Programmable Smart Sensor
SMI200
 
Nový pohled na klasiku: Kompaktní HMI s
BAHCO
 
Sada izolovaných klíčů BAHCO
s-Sense
 
Moduly s-Sense firmy R&D SOFTWARE SOLUTI
LP-RF
 
Panasonic: LP-RF – cenově dostupné laser
TH381
 
Miniaturní těsné svorky řady TH381

BEZDRÁTOVÁ KOMUNIKACE V SYSTÉMECH IOT S VYUŽITÍM MODULŮ ARDUINO MKR
Jedním z největších problémů, se kterým se aktuálně potýká trh Internetu věcí (IoT), je jeho velká roztříštěnost. Početnost zařízení a komunikačních protokolů značně komplikuje stavbu jednolitého a funkčního systému, rozhodneme-li se pro použití prvků procházejících od různých výrobců.

Příčin tohoto rozdělení je hodně, a ne vždy souvisejí výlučně se snahou konstruktérů prosadit svá licencovaná řešení. Rozsah pojetí IoT zahrnuje mnoho typů zařízení. Mohou to být např. nevelká měřicí čidla napájené z alternativních zdrojů energie a vyžadující výměnu nevelkého množství dat na velké vzdálenosti, ale také vzdálené kamery přenášející obraz s velkým rozlišením v reálném čase. Specifika projektovaného zařízení tedy vyžadují, aby konstruktéři zvolili vhodnou technologii bezdrátové komunikace, adekvátní nárokům, které jsou na navrhované zařízení kladeny. Do úvahy je třeba vzít mj. dobu provozu baterie, dosah komunikace nebo množství přenášených dat. Výrobci vývojových sad (včetně platformy Arduino) zareagovali na potřeby trhu a postarali se, aby jejich portfolio v pokud možno plném rozsahu pokrývalo požadavky konstruktérů zařízení IoT. V článku představujeme krátkou charakteristiku vybraných vývojových kitů Arduino z rodiny MKR, připravovaných se záměrem umožnit rychlý vývoj prototypů zařízení IoT, která využívají bezdrátovou komunikaci ve standardech WiFi/Bluetooth, LoRaWAN/Sigfox, GSM/3G či NB-IoT.

Komunikace WiFi/Bluetooth s Arduinem MKR 1000/1010

Komunikace v kmitočtovém pásmu ISM 2,4 GHz s využitím standardů WiFi a Bluetooth již několik let funguje na trhu zařízení IoT. Pro potřeby rychlé realizace hardwarově-softwarových prototypů, využívajících komunikaci WiFi, vyvinula firma Arduino vývojové kity Arduino MKR WiFi 1000 a MKR WiFi 1010. První z uvedených je založen na modulu ATSAMW25, obsahujícím mikrokontrolér SAMD21, rádiový kanál WINC1500 a šifrovací obvod ECC508. Kit ve verzi MKR 1010 je osazen rádiovým modulem NINA-W102 firmy u-blox, který nabízí komunikaci Bluetooth/BLE.

Obrázky 1 a 2. Moduly Arduino MKR WAN 1000 (vlevo) a MKR WAN 1010 (vpravo).

Po softwarové stránce zpřístupňuje firma Arduino pro moduly MKR WiFi 1000 knihovnu WiFi101, podporující šifrování WEP a WPA2 Personal. Pro modul MKR WiFi 1010 (a jiné kity založené na modulu u-blox NINA-W102, včetně Arduina NANO 33 IoT) připravil výrobce knihovnu WiFiNINA a také řadu vzorových aplikaci představujících integraci do cloudu Android IoT Cloud a Azure, AWS IoT Core, Google Firebase či Blynk.

Komunikace LoRaWAN a Sigfox – moduly Arduino MKR WAN 13x0 a FOX 1200

Dynamický rozvoj systémů IoT přinesl nárůst zájmu o tématiku inteligentních měst. Bohužel má komunikace s využitím standardů WiFi/Bluetooth/BLE lokální charakter a nesplňuje všechny požadavky kladené na projekty ze skupiny „Smart City” (mezi které zahrnujeme mj. rozsáhlé sítě čidel znečištění, monitoringu hladiny vod či obsazení parkovacích míst). Řešením problémů může být využití jednoho ze dvou v současnosti nejpopulárnějších komunikačních standardů v oblasti sítí LPWAN (angl. Low Power Wide Area Network) – LoRaWAN nebo Sigfox, umožňujících přenos nevelkého množství dat na velké vzdálenosti. Pro potřeby rychlého vývoje prototypů zařízení využívajících komunikaci LoRa/LoRaWAN připravili konstruktéři Arduina vývojový kit MKR WAN 1300 a jeho nástupce MKR WAN 1310. Oba moduly jsou založeny na mikrokontroléru Atmel SAMD21, používaném v jiných modulech řady Arduino MKR, a také na rádiovém modulu Murata CMWX1ZZABZ. Novější verze modulu je navíc vybavena 2 MB paměti Flash, novým obvodem nabíjení baterie a je - optimalizovaná z hlediska nízkého příkonu - napájecí obvody.

Obrázek 3 a 4. Moduly Arduino MKR WAN 1300 (vlevo) a MKR WAN 1310 (vpravo).

Moduly MKR WAN 13x0 spolupracují s cloudem Arduino IoT Cloud zpřístupněným výrobcem. Komplexnost dodávaných řešení doplňuje přístupová brána Arduino Pro Gateway LoRa Connectivity optimalizovaná z pohledu modulů MKR WAN 1310.

Zajímavou alternativou ke komunikaci LoRa/LoRaWAN je standard Sigfox, kladoucí zvláštní důraz na komunikaci od uzlů k přístupové bráně. Z nabídky firmy Arduino byl konstruktérům dán k dispozici modul MKR FOX 1200, postavený na základě mikrokontroléru Atmel SAMD21. Za rádiovou komunikaci zodpovídá obvod Microchip Smart RF ATA8520, jehož rádiový kanál je naladěn na kmitočet ISM 868 MHz, používaný v Evropě.

Obrázek 5. Modul Arduino MKR FOX 1200 pro realizaci komunikace v síti Sigfox.

Komunikace GSM/3G – modul Arduino MKR GSM 1400

Ani rozsáhlá příhradová síť (Mesh), pracující ve standardu LoRa/LoRaWAN, není v současnosti schopna zajistit globální dosah. V případě projektů IoT vyžadujících téměř plošně neomezenou komunikaci je nejlepším řešením využití standardu GSM/3G. Pro potřeby komunikace GSM/3G připravila firma Arduino modul MKR GSM 1400, osazený modemem SARA-U210 firmy u-blox a šifrovacím obvodem Microchip ECC508 pro realizaci bezpečnostních mechanismů komunikace. Modem GSM vestavěný do kitu zajišťuje pokrytí komunikace v pásmech GSM 850 MHz, E-GSM 1900 MHz, DCS 1800 MHz a PCS 1900 MHz.

Pro zefektivnění procesu přípravy softwaru výrobce zpřístupňuje knihovnu MKRGSM (usnadňující programátorovi obsluhu modulu pomocí nízkoúrovňových příkazů AT), spolu s bohatou sestavou příkladů (včetně mj. komunikace GPRS, příjmu/odesílání textových zpráv, obsluhy hlasových spojení). Modul MKR GSM 1400 může spolupracovat jak se softwarem Arduino IoT Cloud, tak i alternativními cloudovými řešeními: Google IoT Cloud, Blynk nebo SORACOM Air IoT, pro které výrobce připravil sadu příkladových implementací.

Obrázek 6. Modul Arduino MKR GSM 1400 pro realizaci komunikace v síti GSM/3G.

Komunikace v síti Narrowband IoT – modul Arduino MKR NB 1500:

Při této krátké charakteristice vybraných komunikačních standardů v rámci zařízení Internetu věcí nemůžeme ignorovat řešení založená na standardu Narrowband IoT (NB-IoT), který pro komunikaci využívá licencované pásmo LTE 800 MHz. Podobně jak řešení LoRaWAN a Sigfox řadíme NB-IoT do skupiny sítí LPWAN a tedy zajišťuje stabilní komunikaci na velkých teritoriích při využití energeticky úsporných rádiových modulů s dlouholetým provozem s bateriovým napájením. Je tak další alternativou ke komunikaci LoRaWAN a Sigfox v aplikacích ze segmentu „Smart City”.

Pro rychlý vývoj prototypů koncových uzlů pracujících ve standardu NB-IoT připravila firma Arduino kit MKR NB 1500, vybavený modulem u-blox SARA-R410M-02B, umožňujícím získat spojení LTE Cat M1/NB1 v pásmech 1, 2, 3, 4, 5, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 25, 26 a 28. Sada MKR NB 1500 je navíc vybavená šifrovacím obvodem ECC508 firmy Microchip, slotem karty MicroSIM, kontrolérem nabíjení baterie Li-Po a konektorem vnější antény.

Obrázek 7. Modul Arduino MKR NB 15 pro realizaci komunikace v sítích Narrowband IoT.


Systémy embedded a IoT

2021061401 / 09.09.2021 / Embedded / TME Czech Republic s.r.o. /

HRY, PC PŘÍSLUŠENSTVÍ A DALŠÍ
Dávno pryč jsou doby, kdy poznávacím znamením hráčů byl opotřebovaný a zaprášený počítač se skříní, kterou držely pohromadě čtyři různé šroubky a kus provázku. Dnes je atributem nadšence působivé vybavení a ještě působivější stanoviště.

POWER SUPPLY OD FIRMY PANASONIC – PŘEHLED ŘEŠENÍ
Přestože v dnešním světě jsou základní elektronické součástky, jako jsou například rezistory, kondenzátory a tlumivky, často zastíněny všudypřítomnými mikroprocesory, tak právě tyto zdánlivě všední součástky tvoří základ, bez něhož by žádný pokročilý elektronický systém nemohl existovat. Právě díky těmto prvkům jsou uskutečňovány základní úkoly a funkce elektronických obvodů.

KOMPENZAČNÍ KABELY HELUKABEL PRO TERMOČLÁNKY
V nabídce TME jsou k dispozici kompenzační kabely pro termočlánky od známého a uznávaného výrobce, značky HELUKABEL. Jedná se o společnost, která dodává různé výrobky pro vytváření profesionálních připojení podle průmyslových standardů kvality a trvanlivosti – od napájení až po moderní digitální komunikaci.

PRŮMYSLOVÁ, SIGNÁLNÍ A DALŠÍ KABELÁŽ
Použití správné kabeláže určuje kvalitu konečného výsledku v každé aplikaci: od realizace připojení pro elektrické nářadí až po provádění složitých instalací v oblasti průmyslové automatizace. Společnost TKD si klade za cíl poskytovat řešení šitá na míru specifickým požadavkům z mnoha odvětví...

PRŮMYSLOVÉ TELEKOMUNIKAČNÍ KABELY FIRMY HELUKABEL
Značka HELUKABEL patří k rozeznatelným dodavatelům vysoce kvalitních kabelů pro různé účely. Základem nabídky výrobce jsou kabely pro profesionální aplikace, a tedy i – průmyslové. Jejich sortiment v katalogu TME je široký a zahrnuje nejoblíbenější přenosové standardy používané v automatizačních systémech, jakož i průmyslové IT sítě.

OSCILOSKOPY TELEDYNE LECROY ŘADY WAVESURFER 3000Z
Osciloskopy firmy Teledyne Lecroy řady WaveSurfer 3000Z jsou čtyřkanálová zařízení určená pro efektivní diagnostiku a analýzu elektronických obvodů – ve fázi jejich prototypování i servisu. Pokročilá funkcionalita jde ruku v ruce s jednoduchostí použití, které je dosaženo díky použití dotykového rozhraní MAUI.

PRVKY NABÍJECÍCH STANIC PRO ELEKTROMOBILY OD ZNAČKY PANASONIC
Infrastruktura vybudovaná pro elektrická vozidla zahrnuje především nabíjecí stanice. Vzhledem k tomu, že tato zařízení jsou přísně standardizována, vyrábí je mnoho výrobců v oblasti elektrotechniky. K tomu přispívají prestižní dodavatelé elektronických součástek, jako je například Panasonic, kteří nabízejí špičkové součástky a podsestavy šité na míru právě těmto aplikacím.

KABELY Z RODINY ECOGEN® ZNAČKY ALPHA WIRE
Po celá léta byl jedním z největších problémů automatizace a průmyslu jejich dopad na zvýšenou produkci materiálů škodlivých pro životní prostředí. Doposud byla každá modernizace elektroinstalace ve větší či menší míře spojena se vznikem obtížně likvidovatelného odpadu. Ale to už je minulost

NOVÉ UNIVERZÁLNÍ KRABIČKY ŘADY ZP OD KRADEXU
KRADEX je polský výrobce plastových krabiček, který zahájil svou činnost v roce 1985. Od samého začátku klade firma důraz na rozvoj výrobních procesů, výběr surovin a také na modernizaci technického zázemí.

MINIATURNÍ STEP-UP/STEP-DOWN MĚNIČE FIRMY POLOLU
Do nabídky TME byly zařazeny miniaturní DC-DC měniče s konstantním výstupním napětím (k dispozici v provedení od 3,3 V do 15 V DC). Tyto výrobky pocházejí z portfolia americké značky Pololu.

MOŽNOSTI A FUNKCE NAPÁJECÍCH ZDROJŮ SPE ZNAČKY OWON
Výběr laboratorního napájecího zdroje může být obtížný úkol. Zejména pokud hledáme kompaktní zařízení se širokou funkčností, ale zároveň nepřekračující určitý rozpočet. V takovém případě se vyplatí věnovat pozornost nabídce značky OWON.

JEDNODESKOVÉ POČÍTAČE BANANA PI
Jednodeskové počítače umožňují vyvíjet složité projekty. Jsou atraktivní platformou nejen pro žáky, studenty a amatéry – ale rovněž pro profesionály. V době nedostatku na trhu doporučujeme našim zákazníkům řešení, které je jedno z nejpopulárnějších ve své oblasti: počítače Banana Pi.

Zajímavé videa


HRY, PC PŘÍSLUŠENSTVÍ A DALŠÍ


New video for Pilot VX


electronica 2024, 12.11.-15.11.2024, Munich, DE


Videoreportáž z veletrhu AMPER 2022


AMPER 2023 - Představujeme vystavovatele... AERS s.r.o.

Firma týdne

BALLUFF


Adresář


BALLUFF


Seica


PEI-Genesis


KEYENCE


CML Microcircuits


SAMTEC


ams-OSRAM


INTEL


TDK Corporation


Giada


RS group


NOKIA


ANRITSU


HARWIN


Digi-Key Electronics


AERS


Flex Power Modules


Danisense


BINDER


Parker Hannifin


MOXA


DANFOSS


Alliance Memory


Intelliconnect (Europe) Ltd.


KIOXIA Europe GmbH


Antenova Ltd


Friedrich Lütze GmbH


Analog Devices


ASRock Industrial


NVIDIA



Kalendář
SENSOR+TEST 2024, 11.-13.6.2024, Nuremberg, DE
electronica 2024, 12.11.-15.11.2024, Munich, DE
DistribuTECH, 11.2.-13.2.2025, Dallas, TX

Interesting video
The ISS Design Challenge ...

Interesting video
Mouser Electronics Warehouse Tour with Grant Imahara


naše portály dle jazyka:

česko/slovenská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ

anglická jazyková verze:
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.COMPONENTS.ONLINE

polská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL

ruská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU
naše portály dle zaměření:

ELEKTRONIKA.ONLINE :
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru

ELEKTRONIK-INFO:
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU

COMPONENTS:
WWW.COMPONENTS.ONLINE
  kontakt:

MALUTKI media s.r.o.
Těrlická 475/22
735 35 Horní Suchá
tel. 00420-603531605
e-mail: info@malutki-media.com



All trademarks are the property of their respective owners.
ISSN 1801-3813