Adresář
 

Texas Instruments
 

PULSIV
 

MikroElektronika d.o.o.
 

Cambridge GaN Devices
 

Traco Power
 

BALLUFF
 

Seica
 

PEI-Genesis
 

KEYENCE
 

CML Microcircuits
 

SAMTEC
 

ams-OSRAM
 

INTEL
 

TDK Corporation
 

Giada

18.01.2025 2:56:24
bloky
maketa
HomePage
Elektronické součástky
Embedded
Automatizace průmyslu
Bezpečnost
Měřicí technika
Nářadí a pomůcky
Elektromobilita
Solární energie
Osvětlení
Zaměstnání
Veletrhy, výstavy, akce
Online akce
Zajímavé videa
Různé

Access Point WBE750
 
NETGEAR WBE750: nadupaný výkon a nepřeko
POLOLU-4980
 
MINIATURNÍ STEP-UP/STEP-DOWN MĚNIČE FIRM
MANSON SDP-2210
 
PROGRAMOVATELNÝ LABORATORNÍ NAPÁJECÍ ZDR
DPI 750E
 
RS Components přidává řadu vylepšených i
BHI260AB
 
An All-in-One Programmable Smart Sensor
SMI200
 
Nový pohled na klasiku: Kompaktní HMI s
BAHCO
 
Sada izolovaných klíčů BAHCO
s-Sense
 
Moduly s-Sense firmy R&D SOFTWARE SOLUTI
LP-RF
 
Panasonic: LP-RF – cenově dostupné laser
TH381
 
Miniaturní těsné svorky řady TH381

JAK ZKONTROLOVAT FUNKČNOST POJISTKY
Pojistky jsou základními součástmi každé elektrické instalace. Díky jejich fungování je možné efektivně chránit přijímače a elektrické soustavy před zkraty, nadproudem nebo přetížením. Přečtěte si jak zjistit, zda je pojistka přepálená, a co musíte v takovém případě udělat.

Pojistky se používají ve všech elektrických obvodech – v instalacích stavebních objektů, elektrických soustavách vozidel nebo v domácích spotřebičích a spotřební elektronice. Je obtížné si představit účinnou ochranu elektrických obvodů a přijímačů elektrické energie bez rychlého rozpojení jejích obvodu během nadměrného toku elektřiny. Seznamte se s nejoblíbenějšími typy pojistek a zjistěte, jak zkontrolovat pojistku.

V tomto článku se dozvíte: Jaké jsou typy pojistek a k čemu jsou určeny?

Používá se mnoho pojistek, které se liší konstrukcí, provozní charakteristikou a určením. Mezi nejčastěji používané pojistky patří mimo jiné tavné, tepelné, proudové, automobilové, polymerové PTC, SMD, průmyslové a miniaturní pojistky.

Tavné pojistky

Účelem tavných pojistek je přerušit obvod, pokud proud v chráněném elektrickém obvodu překročí určitou hodnotu. Základním prvkem tavných pojistek je jeden nebo několik vzájemně propojených tavných prvků – drátků nebo pásků. Jak zjistit, zda je pojistka přepálená? Chcete-li to provést, pak musíte ověřit stav tavné vložky.

Závislost mezi dobou tavení tavných prvků tvořících vložku pojistky a hodnotou protékajícího proudu se určuje jako časová proudová charakteristika pojistky. V závislosti na době přepálení vložky lze rozlišovat rychlé pojistky a pojistky s časovou prodlevou.

Časové proudové charakteristiky jsou uváděny v rozmezí, protože pojistkové vložky se přepalují v nepatrně odlišných časech vzhledem k hodnotě intenzity elektřiny. Jak zkontrolovat tavnou pojistku? Za tímto účelem je třeba použit časovou proudovou charakteristiku a určit intenzitu proudu, která vede k přepálení vložky.

Při hodnotách proudů, které odpovídají době tavení tavných prvků nižší než 0,005s (¼ doby), omezují pojistky rázový zkratový proud. Kromě toho také plní funkci odpojovačů, protože po vyjmutí pojistkové vložky nebo vyšroubování pojistky se vytvoří trvalá a viditelná mezera v obvodu.

Nízkonapěťové tavné pojistky se z hlediska konstrukce člení na instalační, průmyslové, přístrojové a speciální pojistky. Instalační pojistky typ Bi sestávají z jednopólových zásuvek, spodní vložky, hlavice a umístěné v ní pojistkové vložky. Jmenovité proudy instalačních pojistek s rychlými charakteristikami (BiWts) a časovým zpožděním (BiWtz) jsou mezi 6 a 200 A. Na trhu jsou k dostání také pojistky se středním časovým zpožděním a super rychlé, jako je například model SIBA 7000140.0.1.

Průmyslové pojistky Bu nebo Bm poskytují větší vypínací výkon. Základními prvky jejich konstrukce jsou čelisti a tavné vložky. Používají se v trafostanicích a velkých rozvaděčích. Jsou určeny k účinné ochraně strojů s těžkým startem a častým spuštěním a také k ochraně elektroenergetického vedení.

Ochrana měřicích přístrojů nebo přijímačů elektřiny se provádí pomocí přístrojových pojistek, které vodí proud s intenzitou řadově od několika desítek miliampérů až po několik ampérů.

Jak zkontrolovat funkčnost pojistky

Tepelné pojistky

Tepelné pojistky jsou typem elektrické pojistky, která rozpojuje obvod v důsledku zvýšení okolní teploty prvku. Používají se především k ochraně elektrických přijímačů před poškozením způsobeným nadměrnou teplotou systému.

Když přemýšlíte nad tím, jak zkontrolovat tepelnou pojistku, je třeba mít na paměti, že se často používají k ochraně jednotlivých prvků elektrických systémů – např. tranzistorů.

Tepelné pojistky rozpojí obvod na principu roztavení malé plastové vložky uvnitř prvku, což uvolní pružinový mechanismus rozpojující kontakty pojistky. Na trhu je mnoho tepelných pojistek s velmi širokým rozsahem teplot rozpojení, které se pohybují v rozmezí od 72 ̊C až do 257 ̊C. Kupříkladu model ESKA 770.104 zajišťuje teplotu rozpojení při 104 ̊C.

770.104

Tepelné pojistky se liší svou konstrukcí. Nejčastěji se používají tavné pojistky, ve kterých tavná vložka pod vlivem konkrétní hodnoty intenzity proudu vyhoří. Dalším typem přístrojů tohoto typu jsou bimetalové tepelné pojistky, ve kterých se bimetal pod vlivem teploty ohýbá v určitém směru a blokuje průtok proudu.

Když se pojistka ochladí, bimetal se vrátí do předchozího stavu a zároveň umožní, aby proud znovu proudil. Bimetalické tepelné pojistky se používají mimo jiné v rychlovarných konvicích.

Jak zkontrolovat funkčnost pojistky

Jak zjistit, zda je pojistka přepálená?

Vyhoření vložky tavné pojistky nebo vyhoření plastové vložky v tepelné pojistce povede k odpojení elektrického obvodu. Jak zkontrolovat pojistku?

Chcete-li správně zkontrolovat, zda je pojistka přepálená, stačí použít multimetr. Na měřicím přístroji si nastavte možnost měření kontinuity kabelu. Označení této funkce se může lišit v závislosti na použitém měřiči, ale nejčastěji se označení měření kontinuity kabelu podobá symbolu usměrňovací diody. K měření pojistky je mimo jiné vhodný multimetr AXIOMET AX-MS8221B.

AX-MS8221B

Poté umístěte na příslušných místech v měřiči měřící sondy – červenou do konektoru označeného jako VΩmA a černou do uzemnění (konektor COM). Jak zkontrolovat pojistku? Stačí umístit dvě měřicí sondy na měřicí prvky pojistky.

Bez ohledu na typ pojistky probíhá její měření obdobným způsobem. Takže… jak zkontrolovat tavnou pojistku? V případě automobilových pojistek jsou to dva plíšky v horní části pojistek. Malé pojistky se měří přiložením měřicích sond k jejich dvěma kovovým koncovkám. Pojistky v instalacích (vypínače) mají v přední části tělesa speciální důlky, které umožňují měřit kontinuitu obvodu.

Pokud je zachována kontinuita obvodu, měřič by měl indikovat poměrně malý odpor. Když je pojistka přepálená, měřič indikuje nekonečný odpor, neukazuje nic nebo sděluje diskontinuitu vodiče akustickým a/nebo světelným signálem. Pokud je vložka pojistky přepálená, vyměňte ji za vložku se stejnými parametry a stejnými časovými proudovými charakteristikami. Pokud byly během zkratu poškozeny i jiné prvky pojistky, je nutné vyměnit celou ochranu.

Jak zkontrolovat funkčnost pojistky

Jak zkontrolovat tepelnou pojistku?

Jak zjistit, zda je pojistka přepálená? Průtok proudu tepelnou pojistkou se rovněž ověřuje pomocí multimetru s funkcí zkoušení kontinuity obvodu. Obdobně jako u tavných pojistek i zde je třeba přiložit měřicí sondy ke dvěma vodivým pojistkovým kontaktům, abychom zjistili, zda je naměřená hodnota nízká. Pokud měřič vydává akustický a/nebo světelný signál nebo indikuje velmi vysoké hodnoty odporu, je tepelná pojistka vyhořela a nevodí elektřinu.

Symbol: Popis:
7000140.0.1 Pojistka: tavná; super rychlá; keramická; 100 mA; 250 V
770.104 Pojistka: tepelná; 10 A; 250 V; 12 mm; 104 °C
AX-MS8221B Digitální multimetr; LCD 3,5 číslice (1999) 15 mm; 2,5×/s


Unipolární tranzistory Littelfuse/IXYS
Littelfuse a IXYS jsou značky s silnou pozicí na trhu polovodičů, které spojením svých sil nabízejí široké spektrum inovativních řešení v oblasti výkonové elektroniky.

Miniaturní bezpečnostní relé Panasonic
Bezpečnostní relé slouží k vytváření obvodů, které chrání elektrická a elektronická zařízení a jejich uživatele. Jsou to prvky se specifickou konstrukcí a vysokými parametry, což dokonale ilustruje charakteristika produktů Panasonic.

Amass zavádí řadu konektorů LC
V dnešním dynamicky se vyvíjejícím světě elektroniky je spolehlivost a výkonnost konektorů základem efektivního fungování zařízení.

Compute Module 4S od Raspberry Pi
Raspberry Pi je populární počítačová platforma, která si získala obrovskou oblibu mezi technologickými nadšenci, amatérskými uživateli, pedagogy - ale i profesionály.

POČÍTAČE RASPBERRY PI JSOU NYNÍ OFICIÁLNĚ V KATALOGU TME

KONTROLKY A SIGNALIZÁTORY ZNAČKY SIGNAL-CONSTRUCT
Tlačítka a kontrolky jsou nejzákladnějšími prvky rozhraní mnoha zařízení, od průmyslových strojů až po spotřební vybavení. Jsou k dostání v široké škále formátů, velikostí a elektrických specifikací, které najdete v našem katalogu.

BELDEN A ALPHA WIRE – KABELOVÁ ŘEŠENÍ PRO NÁROČNÉ
Díky rozsáhlým zkušenostem, nejvyšší kvalitě výrobků a spokojenosti zákazníků po celém světě patří Belden a AlphaWire ke špičkovým světovým řešením v oblasti kabelů, přenosu a technologie konektivity.

MINIATURNÍ OLED DISPLEJ OD FIRMY RAYSTAR
OLED displeje, které před dvěma desetiletími způsobily revoluci na trhu s optoelektronikou, se neustále vyvíjejí. Na jedné straně se zlepšují jejich elektrické parametry a životnost, na druhé straně pokračuje jejich miniaturizace.

SENZORY A MĚŘIČE OD FIRMY MURATA – PŘESNOST A SPOLEHLIVOST
V elektronických zařízeních hrají jednu z klíčových úloh různorodé senzory. Jsou klíčovým prvkem při monitorování, sběru dat a podpoře inteligentních systémů, které změnily způsob fungování dnešního světa.

PLATFORMA TECH MASTER EVENT
Máte projekty, které byste chtěli ukázat světu? Hledáte inovativní a kreativní platformu, která vám to umožní? Webové stránky Tech Master Event jsou trefou do černého! Jsou perfektní pro adepty světa technologií, kteří rádi experimentují a tvoří.

NOVÉ PÁJECÍ STANICE JBC
Technologie pájecích stanic se vyvíjí spolu s miniaturizací zařízení a komponent. Moderní, profesionální vybavení servisních stanic či laboratoří, kde se elektronické obvody vyrábějí ručně, se vyznačuje funkčností daleko přesahující možnosti „klasických“ nástrojů.

HRY, PC PŘÍSLUŠENSTVÍ A DALŠÍ
Dávno pryč jsou doby, kdy poznávacím znamením hráčů byl opotřebovaný a zaprášený počítač se skříní, kterou držely pohromadě čtyři různé šroubky a kus provázku. Dnes je atributem nadšence působivé vybavení a ještě působivější stanoviště.

Zajímavé videa


electronica—Leading the way to the All Electric Society


HRY, PC PŘÍSLUŠENSTVÍ A DALŠÍ


New video for Pilot VX


electronica 2024, 12.11.-15.11.2024, Munich, DE


Videoreportáž z veletrhu AMPER 2022

Firma týdne

Texas Instruments


Adresář


Texas Instruments


PULSIV


MikroElektronika d.o.o.


Cambridge GaN Devices


Traco Power


BALLUFF


Seica


PEI-Genesis


KEYENCE


CML Microcircuits


SAMTEC


ams-OSRAM


INTEL


TDK Corporation


Giada


RS group


NOKIA


ANRITSU


HARWIN


Digi-Key Electronics


AERS


Flex Power Modules


Danisense


BINDER


Parker Hannifin


MOXA


DANFOSS


Alliance Memory


Intelliconnect (Europe) Ltd.


KIOXIA Europe GmbH



Kalendář
DistribuTECH, 11.2.-13.2.2025, Dallas, TX
embedded world 2025, Nuremberg, 11.–13.3.2025
AMPER 2025, Brno, CZ, 18.-20.3.2025
productronica China, Shanghai, 26.-28.3.2025
electronica China 2025, Shanghai, 15.-17.4.2025
electronica India 2025, Dehli, 17.-19.9.2025
SEMICON Europa, München, DE, 18.-21.11.2025
productronica 2025, München, DE, 18.-21.11.2025
electronica 2026, München, DE, 10.-13.11.2026

Interesting video
The ISS Design Challenge ...


Interesting video
Mouser Electronics Warehouse Tour with Grant Imahara



naše portály dle jazyka:

česko/slovenská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ

anglická jazyková verze:
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.COMPONENTS.ONLINE

polská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL

ruská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU
naše portály dle zaměření:

ELEKTRONIKA.ONLINE :
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru

ELEKTRONIK-INFO:
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU

COMPONENTS:
WWW.COMPONENTS.ONLINE
  kontakt:

MALUTKI media s.r.o.
Těrlická 475/22
735 35 Horní Suchá
tel. 00420-603531605
e-mail: info@malutki-media.com



All trademarks are the property of their respective owners.
ISSN 1801-3813