Adresář
 

Texas Instruments
 

PULSIV
 

MikroElektronika d.o.o.
 

Cambridge GaN Devices
 

Traco Power
 

BALLUFF
 

Seica
 

PEI-Genesis
 

KEYENCE
 

CML Microcircuits
 

SAMTEC
 

ams-OSRAM
 

INTEL
 

TDK Corporation
 

Giada

18.01.2025 2:56:24
bloky
maketa
HomePage
Elektronické součástky
Embedded
Automatizace průmyslu
Bezpečnost
Měřicí technika
Nářadí a pomůcky
Elektromobilita
Solární energie
Osvětlení
Zaměstnání
Veletrhy, výstavy, akce
Online akce
Zajímavé videa
Různé

Access Point WBE750
 
NETGEAR WBE750: nadupaný výkon a nepřeko
POLOLU-4980
 
MINIATURNÍ STEP-UP/STEP-DOWN MĚNIČE FIRM
MANSON SDP-2210
 
PROGRAMOVATELNÝ LABORATORNÍ NAPÁJECÍ ZDR
DPI 750E
 
RS Components přidává řadu vylepšených i
BHI260AB
 
An All-in-One Programmable Smart Sensor
SMI200
 
Nový pohled na klasiku: Kompaktní HMI s
BAHCO
 
Sada izolovaných klíčů BAHCO
s-Sense
 
Moduly s-Sense firmy R&D SOFTWARE SOLUTI
LP-RF
 
Panasonic: LP-RF – cenově dostupné laser
TH381
 
Miniaturní těsné svorky řady TH381

Jakou páječku vybrat?
Páječka je ruční nástroj sloužící k pájení, tj. trvalému spojování dvou kovových předmětů pomocí jiného kovu (pájky), který je charakteristický nižší teplotou tavení než spojované součástky. Pájení je základní metoda montáže elektronických součástek na plošných spojích.

Výběr páječky do elektronické dílny je nezvykle důležitým krokem při organizaci tohoto místa. Mnoho začínajících elektroniků může přemýšlet o tom, jaká páječka se jim osvědčí, a tedy – jakou páječku koupit. Na trhu je dostupných mnoho řešení a to, zda nám stačí obyčejná odporová nebo transformátorová páječka, nebo budeme potřebovat něco více vyspělejšího, např. pájecí stanici, záleží přesně na našich potřebách.

Pokud jste amatér a teprve s pájením začínáte, určitě se seznamte s následujícími tipy.

V první řadě musíme volit mezi odporovou páječkou (často označovanou jako páječka s topným tělískem) a transformátorovou. Existují také horkovzdušné páječky, tzv. hot air, avšak ty jsou určeny pokročilým uživatelům a slouží hlavně k pájení součástek pro povrchovou montáž (SMD), zvláště velkých integrovaných obvodů s vývody zespodu součástky (např. BGA, QFN).

Je třeba pamatovat na to, že transformátorové páječky se nahřívají rychleji než odporové, ale pokud potřebujeme preciznější nástroj, musíme sáhnout po tom druhém. Jsou dostupné se značně menšími hroty, které se ideálně hodí k pájení drobných součástek – odtud jeden z názvů těchto nástrojů: jehlová páječka.

Existuje řada důležitých parametrů páječek pro elektroniku, kterým musíme věnovat pozornost při výběru tohoto nástroje – výkon, rozsah teplot, velikost hrotu. Jejich správný výběr závisí na tom, k čemu chceme páječku používat, proto dříve, než si vybereme, musíme si zodpovědět otázku, co s ní budeme pájet.

Z tohoto článku se dozvíte: Výběr páječky a její použití

Při výběru páječky pro elektroniku musíme vědět, jaké bude její určení. Jinou páječku budeme potřebovat pro pájení vodičů, jinou pro SMD součástky.

Pokud páječka, kterou hledáme, má sloužit k pájení vodičů, zvláště těch s velkým průřezem, pak je nejlepší vybrat nástroj s velkým výkonem (více než 100 W) a s velkým hrotem. Zde se skvěle osvědčují páječky transformátorové a odporové.

Pro pájení větších elektronických součástek, zvláště těch sloužících pro vývodovou montáž (tzn. „s nožičkami”), můžeme zvolit transformátorovou páječku nebo páječku s topným tělískem. Zvolíme-li transformátorový nástroj, budeme k němu potřebovat vhodný hrot.

Pro pájení malých elektronických součástek, zvláště SMD, je nezbytné si pořídit odporovou páječku s precizním hrotem.

Výkon a rozsah teplot

Páječka potřebuje patřičný výkon, aby nahřála součástky, se kterými se pracuje, na danou teplotu tavení pájky. Cín, používaný v elektronice jako pájka, se taví při teplotě od asi 180°C do 230°C – v závislosti na stopových přísadách. Nižší teploty jsou vyhrazeny slitinám obsahujícím olovo, od kterých se nyní upouští (v souladu se směrnicí RoHS se od 1. července 2006 kromě stanovených výjimek nemůže v pájecích slitinách nacházet olovo). Bezolovnatá pájka se taví v rozmezí teplot od asi 210°C do 230°C. Znamená to, že naše páječka musí nahřát spojovanou součástku minimálně na tuto teplotu.

Při pájení musí mít hrot páječky teplotu mnohem vyšší, než je teplota tání pájky, aby se zpracovávaná součástka rychle nahřála. Typická teplota hrotu při práci je v rozmezí od 260°C do 350°C a závisí na velikosti hrotu a tepelné kapacitě pájených součástek.

Ne všechny páječky mají termostat – je dobré věnovat pozornost tomu, zda námi kupovaný nástroj má možnost stabilizace teploty hrotu. Je to zvlášť důležité při pájení jemných elektronických součástek, jejichž přehřátí může způsobit poškození.

V případě pájení nebo pocínování (tzv. bělení) silných kabelů budeme potřebovat velký výkon, abychom rychle nahřáli objem kovu ve vodiči. Pro tento účel se hodí páječky s topným tělískem s výkonem přes 100 W a transformátorové páječky. Pro pájení elektronických součástek budeme pak potřebovat precizní odporovou páječku s výkonem od 30 W do 90 W. Musí mít přesnou regulaci teploty, aby se pájené součástky nepoškodily.

Páječky s větším výkonem se rychleji nahřívají a stabilněji udržují zadanou teplotu. Má-li nástroj, který kupujeme, dobrý systém řízení teploty, je lepší zvolit model s vyšším výkonem, jelikož to určitě zlepší komfort práce s tímto nástrojem.

Druh a tvar hrotu

Hrot – teplá součástka na konci páječky – je částí našeho nástroje, která je zodpovědná za předávání tepelné energie pájené součástce. Jako nejvíce pracující část páječky je vystavena nejrychlejšímu zničení. Při koupi páječky se ujistěme, že vhodné hroty se dají snadno koupit a vyměnit. Díky tomu lze tento díl, pokud se poškodí, bezproblémově vyměnit.

Pájecí hroty jsou dostupné v různých rozměrech a tvarech. Nejběžnější z nich jsou hroty typu šroubovák, minivlna, kopyto a kužel. Pamatujme, že při výběru hrotu páječky musíme kromě tvaru dát pozor na kompatibilitu s používanou páječkou.

Velikost hrotu musí být zvolena podle pájené součástky – čím je větší, tím větší musí být hrot, aby se teplo přenášelo efektivně. Tvar hrotu má také vliv na rozlití pájky po pájeném povrchu. Nejuniverzálnější a doporučovaná začátečníkům je minivlna.

Ergonomie

Při výběru páječky musíme také věnovat pozornost tvaru rukojeti. Pohodlná páječka nám zajistí větší komfort práce, proto je dobré si pořídit nástroj např. se silikonovými návleky na rukojeti. Dáváme-li přednost pistolovému úchopu, typickému pro transformátorové páječky, ale potřebujeme odporovou páječku s precizním hrotem, jsou takové verze dostupné, např. model JBC TOOLS 55N.

Příslušenství

Velmi často dostaneme v sestavě s páječkou pomocné příslušenství. Jelikož by to nemělo rozhodovat o volbě vlastního nástroje, je dobré se ujistit, že se v kupované sestavě nachází stabilní stojánek, na který můžeme páječku odložit, a čistič hrotu – s kovovými šponami nebo houbou. Tyto díly lze koupit také samostatně.

Bezdrátové páječky

Stále častěji se můžeme setkat s bezdrátovými páječkami. Ještě donedávna dominovaly v tomto sektoru plynové páječky, ale nyní se trhu objevuje stále více elektrických zařízení tohoto druhu, napájených z baterií.

Bezdrátové páječky jsou ideálním řešením, potřebujeme-li pracovat v „polních“ podmínkách, v nichž nemáme přístup k elektrické zásuvce. Takovou páječku je dobré mít sebou i pod stanem, v kempinku či v bedýnce se základním nářadím v autě.

Samotná páječka není všechno!

Když kupujeme naší první páječku, musíme se vybavit také řadou základního příslušenství a materiálů, které budeme potřebovat pro pájení nebo údržbu našeho nového nástroje.

V první řady potřebujeme pájku a tavidla. Pájka je dostupná nejčastěji v podobě drátu s různým průměrem. Vybíráme ji podle velikosti pájených součástek – pro pájení drobných SMD součástek se ideálně hodí drát s průměrem 0,25 mm nebo 0,3 mm. Pro cínování koncovek tlustých drátů je třeba zvolit drát 3 mm nebo 4 mm.

Co se týče pájky, je třeba používat bezolovnatou pájku. Má vyšší teplotu tavení a hůře smáčí hrot a pájené součástky než donedávna používané olovnaté pájky, ale neškodí zdraví ani životnímu prostředí, jak slitiny olova. Pamatujme však, abychom přese všechno pracovali v dobře větrané místnosti a použili např. speciální pohlcovač výparů.

Tavidlo usnadňuje tavení pájky a zabraňuje jeho okysličování. Nejběžnějším tavidlem při amatérském použití nadále zůstává kalafuna. Je dostupná v mnoha formách – pastě, roztoku nebo klasické, pevné podobě. Navíc existují další tavidla, dostupná v podobě past, fixů, gelu atd. Stojí za to se rozhodnout pro tavidly typu „No Clean”, neboli nezpůsobující korozi plošných spojů – nevyžadující mytí plošného spoje po ukončení pájení. Pokud již koupíme tavidlo vyžadující mytí, určitě si zjistěme v jeho popisu, zda se oplachuje vodou nebo jsou potřebné jiné prostředky, jako je izopropylalkohol.

Co se týče chemických prostředků pro pájení, může se kromě tavidla a prostředků na čištění plošných spojů od jeho zbytků také hodit prostředek na regeneraci hrotů. Umožňuje navrátit svěžest i velmi znečištěným a opotřebovaným hrotům. Není potřeba používat jej pravidelně, jelikož není schopen nahradit péči o hrot – pravidelné čištění kovovou houbičkou - a vyloučit jeho nepotřebné přehřívání.

Kromě výše uvedeného příslušenství pro pájení se nám jistě hodí odsávačka cínu, která umožňuje odstranit přebytečné množství pájky, a také pinzeta nebo vakuová pipeta pro integrované obvody, která nám pomáhá uchopit horké elektronické součástky v průběhu pájení.

2019072006 / 03.08.2019 / Nářadí a pomůcky / TME Czech Republic s.r.o. /

Unipolární tranzistory Littelfuse/IXYS
Littelfuse a IXYS jsou značky s silnou pozicí na trhu polovodičů, které spojením svých sil nabízejí široké spektrum inovativních řešení v oblasti výkonové elektroniky.

Miniaturní bezpečnostní relé Panasonic
Bezpečnostní relé slouží k vytváření obvodů, které chrání elektrická a elektronická zařízení a jejich uživatele. Jsou to prvky se specifickou konstrukcí a vysokými parametry, což dokonale ilustruje charakteristika produktů Panasonic.

Amass zavádí řadu konektorů LC
V dnešním dynamicky se vyvíjejícím světě elektroniky je spolehlivost a výkonnost konektorů základem efektivního fungování zařízení.

Compute Module 4S od Raspberry Pi
Raspberry Pi je populární počítačová platforma, která si získala obrovskou oblibu mezi technologickými nadšenci, amatérskými uživateli, pedagogy - ale i profesionály.

POČÍTAČE RASPBERRY PI JSOU NYNÍ OFICIÁLNĚ V KATALOGU TME

KONTROLKY A SIGNALIZÁTORY ZNAČKY SIGNAL-CONSTRUCT
Tlačítka a kontrolky jsou nejzákladnějšími prvky rozhraní mnoha zařízení, od průmyslových strojů až po spotřební vybavení. Jsou k dostání v široké škále formátů, velikostí a elektrických specifikací, které najdete v našem katalogu.

BELDEN A ALPHA WIRE – KABELOVÁ ŘEŠENÍ PRO NÁROČNÉ
Díky rozsáhlým zkušenostem, nejvyšší kvalitě výrobků a spokojenosti zákazníků po celém světě patří Belden a AlphaWire ke špičkovým světovým řešením v oblasti kabelů, přenosu a technologie konektivity.

MINIATURNÍ OLED DISPLEJ OD FIRMY RAYSTAR
OLED displeje, které před dvěma desetiletími způsobily revoluci na trhu s optoelektronikou, se neustále vyvíjejí. Na jedné straně se zlepšují jejich elektrické parametry a životnost, na druhé straně pokračuje jejich miniaturizace.

SENZORY A MĚŘIČE OD FIRMY MURATA – PŘESNOST A SPOLEHLIVOST
V elektronických zařízeních hrají jednu z klíčových úloh různorodé senzory. Jsou klíčovým prvkem při monitorování, sběru dat a podpoře inteligentních systémů, které změnily způsob fungování dnešního světa.

PLATFORMA TECH MASTER EVENT
Máte projekty, které byste chtěli ukázat světu? Hledáte inovativní a kreativní platformu, která vám to umožní? Webové stránky Tech Master Event jsou trefou do černého! Jsou perfektní pro adepty světa technologií, kteří rádi experimentují a tvoří.

NOVÉ PÁJECÍ STANICE JBC
Technologie pájecích stanic se vyvíjí spolu s miniaturizací zařízení a komponent. Moderní, profesionální vybavení servisních stanic či laboratoří, kde se elektronické obvody vyrábějí ručně, se vyznačuje funkčností daleko přesahující možnosti „klasických“ nástrojů.

HRY, PC PŘÍSLUŠENSTVÍ A DALŠÍ
Dávno pryč jsou doby, kdy poznávacím znamením hráčů byl opotřebovaný a zaprášený počítač se skříní, kterou držely pohromadě čtyři různé šroubky a kus provázku. Dnes je atributem nadšence působivé vybavení a ještě působivější stanoviště.

Zajímavé videa


electronica—Leading the way to the All Electric Society


HRY, PC PŘÍSLUŠENSTVÍ A DALŠÍ


New video for Pilot VX


electronica 2024, 12.11.-15.11.2024, Munich, DE


Videoreportáž z veletrhu AMPER 2022

Firma týdne

Texas Instruments


Adresář


Texas Instruments


PULSIV


MikroElektronika d.o.o.


Cambridge GaN Devices


Traco Power


BALLUFF


Seica


PEI-Genesis


KEYENCE


CML Microcircuits


SAMTEC


ams-OSRAM


INTEL


TDK Corporation


Giada


RS group


NOKIA


ANRITSU


HARWIN


Digi-Key Electronics


AERS


Flex Power Modules


Danisense


BINDER


Parker Hannifin


MOXA


DANFOSS


Alliance Memory


Intelliconnect (Europe) Ltd.


KIOXIA Europe GmbH



Kalendář
DistribuTECH, 11.2.-13.2.2025, Dallas, TX
embedded world 2025, Nuremberg, 11.–13.3.2025
AMPER 2025, Brno, CZ, 18.-20.3.2025
productronica China, Shanghai, 26.-28.3.2025
electronica China 2025, Shanghai, 15.-17.4.2025
electronica India 2025, Dehli, 17.-19.9.2025
SEMICON Europa, München, DE, 18.-21.11.2025
productronica 2025, München, DE, 18.-21.11.2025
electronica 2026, München, DE, 10.-13.11.2026

Interesting video
The ISS Design Challenge ...


Interesting video
Mouser Electronics Warehouse Tour with Grant Imahara



naše portály dle jazyka:

česko/slovenská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ

anglická jazyková verze:
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.COMPONENTS.ONLINE

polská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL

ruská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU
naše portály dle zaměření:

ELEKTRONIKA.ONLINE :
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru

ELEKTRONIK-INFO:
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU

COMPONENTS:
WWW.COMPONENTS.ONLINE
  kontakt:

MALUTKI media s.r.o.
Těrlická 475/22
735 35 Horní Suchá
tel. 00420-603531605
e-mail: info@malutki-media.com



All trademarks are the property of their respective owners.
ISSN 1801-3813