Adresář
 

Texas Instruments
 

PULSIV
 

MikroElektronika d.o.o.
 

Cambridge GaN Devices
 

Traco Power
 

BALLUFF
 

Seica
 

PEI-Genesis
 

KEYENCE
 

CML Microcircuits
 

SAMTEC
 

ams-OSRAM
 

INTEL
 

TDK Corporation
 

Giada

18.01.2025 2:56:24
bloky
maketa
HomePage
Elektronické součástky
Embedded
Automatizace průmyslu
Bezpečnost
Měřicí technika
Nářadí a pomůcky
Elektromobilita
Solární energie
Osvětlení
Zaměstnání
Veletrhy, výstavy, akce
Online akce
Zajímavé videa
Různé

Access Point WBE750
 
NETGEAR WBE750: nadupaný výkon a nepřeko
POLOLU-4980
 
MINIATURNÍ STEP-UP/STEP-DOWN MĚNIČE FIRM
MANSON SDP-2210
 
PROGRAMOVATELNÝ LABORATORNÍ NAPÁJECÍ ZDR
DPI 750E
 
RS Components přidává řadu vylepšených i
BHI260AB
 
An All-in-One Programmable Smart Sensor
SMI200
 
Nový pohled na klasiku: Kompaktní HMI s
BAHCO
 
Sada izolovaných klíčů BAHCO
s-Sense
 
Moduly s-Sense firmy R&D SOFTWARE SOLUTI
LP-RF
 
Panasonic: LP-RF – cenově dostupné laser
TH381
 
Miniaturní těsné svorky řady TH381

Siemens hledá cesty, jak vyčistit oceány od plastového odpadu
Firemní crowdfundingový program Siemens Quickstarter hledá netradiční nápady a cesty, jak světové oceány zbavit plastového odpadu. „Soustředíme se především na tři hlavní oblasti: najít místa, kde se plastový odpad v moři vyskytuje, shromáždit ho a následně ho zpracovat nebo zrecyklovat,“ uvádí Ingo Bernsdorf ze Siemens Corporate Technology.

Hledání udržitelného obchodního modelu

Po oceánech se pohybuje obrovské množství plastů, které ohrožuje přirozené prostředí pro výskyt mořských rostlin a živočichů. Odborníci ze Siemens Corporate Technology aktuálně pracují na řešeních, která by pomohla tento odpad z oceánů shromáždit a využít.

Nejrůznější start-upy a neziskové organizace proto již několik let pracují na konceptech, jak plastový odpad z moří dostat a případně ho recyklovat. V současné době se zkoušejí prototypy celé řady sběrných zařízení, jako je například katamarán využívající ke shromažďování odpadků z moře speciální síť. Nebo v rámci nizozemského crowdfundingového projektu „The Ocean Cleanup“ byl vyvinut plovoucí přístroj, který sbírá odpad nesený oceánskými proudy Řada projektů vypadá slibně, ovšem zatím neexistuje žádný obchodní model, který by byl ziskový.

Proto začali Felix Fischer, Ingo Bernsdorf a Florian Ansgar Jäger ze Siemens Corporate Technology (CT) v rámci firemního crowdfundingového programu Quickstarter pracovat na projektu s názvem „Vyčistit oceány je naším úkolem“ (Cleaning the Ocean Is Our Business).

Najít, shromáždit a zrecyklovat

Výzkumníci se zaměřili na tři hlavní témata: nalezení plastového odpadu, jeho sběr a recyklaci. „Soustředíme se především na tři hlavní oblasti: najít místa, kde se plastový odpad v moři vyskytuje, shromáždit ho a následně ho zpracovat nebo zrecyklovat,“ uvádí Ingo Bernsdorf s tím, že vzhledem ke stávající nabídce technologií společnosti Siemens je pro firmu zajímavá hlavně recyklace tohoto druhu odpadu. „Představujeme si jakési kontejnerové řešení, které by spalovalo nerecyklovatelný plastový odpad a v němž by turbíny a zplyňovací zařízení proměňovaly výsledný produkt v elektrickou energii,“ dodává I. Bernsdorf. Tyto kontejnery by se daly využít například na ostrovech v jihovýchodní Asii, kde se kvůli nedostatku recyklačních zařízení do moře dostává obrovské množství plastů.

V těchto zemích navíc elektřinu často vyrábějí dieselové generátory, a jsou tak značně závislé na dovozu paliv. „S pomocí stávajících technologií Siemens bychom dokázali takový kontejner snadno vyrobit,“ dodává F. Ansgar Jäger. „Toto řešení by podporovalo decentralizovanou výrobu energie, jejíž význam bude do budoucna dále narůstat.“ Ostrovní společenství v jihovýchodní Asii by tak mohla využívat buď odpad, který každým dnem v obrovském množství zaplavuje jejich pobřeží, nebo vlastní odpad, který na ostrovech vyprodukují.

Plovoucí zařízení na zpracování odpadu

Jediným způsobem, jak skutečně vyřešit problém s plasty, je shromáždit obrovské hromady odpadu, které se pohybují daleko v mezinárodních vodách. Výzkumníci Fischer, Bernsdorf a Ansgar Jäger se proto spojili s Paulem Cleverleym ze Siemens Digital Factory a odborníky z další významné německé společnosti, která působí mj. v oblasti stavby lodí, aby se společně podělili o první nápady týkající se návrhu speciální lodě, jež by odpad na moři nejen svážela, ale rovnou ho i nějakým způsobem využívala.

Mohla by například provádět předtřídění některých druhů plastového odpadu a přímo přetvářet malé množství nerecyklovatelného odpadu na energii pro svůj vlastní chod, který by byl z hlediska CO2 neutrální. Na zbývající odpad by byla využita pyrolýza (termické zpracování), během níž by byl tento odpad přeměněn na olej, který by mohl být dodáván dalším lodím jako palivo. Přestože zatím není jisté, zda se tento systém kdy promění ve skutečnost, jedná se o velice slibnou myšlenku, uvádí F. Fischer. Při jednání s dalšími kolegy z vídeňské divize Siemens Power and Gas diskutovali odborníci i o dalších alternativních způsobech využití plastového odpadu k výrobě energie nebo například k odsolování mořské vody.

Půjde využít plasty z oceánů také přímo?

Proudy a hustota rozmístění odpadu se soustředí do různých oblastí. Lodě či jiná zařízení na sběr odpadu budou tedy potřebovat určité detekční systémy. K vyhledávání oblastí s obzvláště vysokou koncentrací odpadu by se mohly využívat například drony. Musely by být vybaveny vysoce výkonnou kamerovou technologií a senzory a spojeny s nadřazeným systémem přes datové rozhraní. Podle F. Fischera „cloudové řešení Siemens MindSphere již nyní nabízí vysoce výkonnou technologii, která by mohla propojit všechny tři komplexní oblasti – detekci, shromáždění a využití odpadu“.

Trojice výzkumníků ze Siemens Corporate Technology se také podrobněji zabývá způsoby, jak v budoucnu plastový odpad hospodárně opětovně využít. Kromě zpracování nebo spalování přímo na moři pro výrobu elektrické energie na pevnině by se plastový odpad mohl opětovně využít i přímo. „Chceme prozkoumat, zda by Siemens nemohl tento recyklovaný plast využívat i ve svých produktech,“ uvádí Jäger. „Spousta našich výrobků vyžaduje speciální plastové směsi, které musí být žáruvzdorné nebo nehořlavé. Siemens by měl rozhodnout, ve kterých oblastech může postupně začít využívat recykláty z plastového odpadu z mořských vod.“

 

*zdroj: Ocean Conservancy, McKinsey

2018101402 / 14.10.2018 / Různé / Siemens /

Innomotics zahajuje 1. října činnost v České republice
Společnost Innomotics je zaměřená na vývoj a výrobu nízkonapěťových i vysokonapěťových motorů, generátorů, převodových motorů, měničů pro střední napětí a motorových hřídelí.

Společnost Hymer navrhla obytný vůz nové generace pomocí platformy Siemens Xcelerator
Přední světový výrobce rekreačních vozidel Hymer využil portfolio softwaru a služeb Siemens Xcelerator a komplexní digitální dvojče k vývoji nového rekreačního vozidla VisionVenture, které boří veškeré dosavadní konvence.

Continental ve spolupráci se společností Siemens zvýšil efektivitu výroby o 15 % díky systému Condition Monitoring

Siemens Mobility dodá Dánsku první bateriově napájené jednotky Mireo Plus B
Společnost Siemens Mobility získala zakázku na dodávku sedmi dvouzdrojových regionálních elektrických trakčních jednotek trolej/akumulátor Mireo Plus B pro dánskou společnost Midtjyske Jernbaner. Jedná se o první zakázku na tento typ vozidel v Dánsku a je součástí pilotního projektu k záměru, který má za cíl nahradit všechna naftou poháněná kolejová vozidla na dánském území.

České dráhy objednaly 50 interoperabilních vysoce výkonných vícesystémových lokomotiv Siemens Vectron MS pro maximální rychlost 230 km/h

Siemens osvítil expozici Zázraky evoluce v Národním muzeu
Osvětlení expozice Zázraky evoluce v pražském Národním muzeu, která byla zahájena v září 2021, dodal a naprogramoval český Siemens. Základ osvětlení jedinečné expozice Zázraky evoluce tvoří dva tisíce světelných zdrojů v muzejních vitrínách, každý z nich lze nezávisle ovládat. Světelný design navrhla uznávaná světelná designérka Pavla Beranová.

WEBINÁŘ: SIMOCODE pro – efektivní řízení a monitoring motorových vývodů - 8. 6. 2021 | od 9:00
Zveme vás na webinář, kde se budeme zabývat pokročilými metodami řízení a monitorování motorových vývodů s konstantními otáčkami. Představíme si modulární systém SIMOCODE pro – co vše umí, na jaké aplikace je vhodné jeho použití a s jakými přístroji pro spouštění pohonů je možné ho kombinovat.

WEBINÁŘ: Moderní budovy – technologie KNX a sortiment GAMMA - 3. 6. 2021 | 14:00–15:00
Jak na moderní budovy? Jak propojit a automatizovat funkce dnešních moderních budov jako jsou vytápění, chlazení, stínění, osvětlení a další? Na webináři vám představíme moderní způsob řešení výše uvedených úloh, a to pomocí široké produktové řady Siemens GAMMA KNX.

TIA na dosah: TIA Portal V17 - živý přenos 1. 6. 2021 | 9:00–12:00
červnový živý přenos oblíbeného semináře TIA na dosah, na kterém se dozvíte o novinkách ze světa automatizace a digitalizace průmyslové výroby. Těšit se můžete zejména na novinky z oblasti SIMATIC PLC, SIMATIC HMI a Siemens Industrial Edge. Představíme Vám také novou verzi TIA Portal V17 a další aktuální informace.

Společnosti Siemens Mobility a Siemens Energy spolupracují v oblasti vývoje technologií pro aplikaci vodíku v dopravě
Společnosti Siemens Mobility a Siemens Energy podepsaly memorandum o spolupráci na společném vývoji a nabídce vodíkových systémů pro železniční dopravu. Cílem projektu je společně vyvinout moderní komplexně řešené vodíkové technologie pro železniční dopravu, zahrnující infrastrukturní i vozidlovou část, a nabídnout je zákazníkům k rozvoji uplatnění vodíku v dopravě v Německu a v dalších evropských zemí s cílem podpořit dekarbonizaci dopravy.

Mohelnický závod na výrobu elektromotorů nasadil pokročilé řešení systému MindSphere
Jako jeden z prvních v Evropě nasadil mohelnický závod Siemens na výrobu elektromotorů pokročilé řešení systému MindSphere: Connect & Monitor. Výrobní a provozní data ze 36 strojů a několika pracovišť díky zavedení systému MindSphere poskytují kompletní přehled o výrobě i jednotlivých strojích. Nasazením systému MindSphere dosáhl závod pokročilého stupně digitalizace procesů prediktivní údržby a řízení dostupnosti a vytížení strojů.

Siemens hledá cesty, jak vyčistit oceány od plastového odpadu
Firemní crowdfundingový program Siemens Quickstarter hledá netradiční nápady a cesty, jak světové oceány zbavit plastového odpadu. „Soustředíme se především na tři hlavní oblasti: najít místa, kde se plastový odpad v moři vyskytuje, shromáždit ho a následně ho zpracovat nebo zrecyklovat,“ uvádí Ingo Bernsdorf ze Siemens Corporate Technology.

Zajímavé videa


electronica—Leading the way to the All Electric Society


HRY, PC PŘÍSLUŠENSTVÍ A DALŠÍ


New video for Pilot VX


electronica 2024, 12.11.-15.11.2024, Munich, DE


Videoreportáž z veletrhu AMPER 2022

Firma týdne

Texas Instruments


Adresář


Texas Instruments


PULSIV


MikroElektronika d.o.o.


Cambridge GaN Devices


Traco Power


BALLUFF


Seica


PEI-Genesis


KEYENCE


CML Microcircuits


SAMTEC


ams-OSRAM


INTEL


TDK Corporation


Giada


RS group


NOKIA


ANRITSU


HARWIN


Digi-Key Electronics


AERS


Flex Power Modules


Danisense


BINDER


Parker Hannifin


MOXA


DANFOSS


Alliance Memory


Intelliconnect (Europe) Ltd.


KIOXIA Europe GmbH



Kalendář
DistribuTECH, 11.2.-13.2.2025, Dallas, TX
embedded world 2025, Nuremberg, 11.–13.3.2025
AMPER 2025, Brno, CZ, 18.-20.3.2025
productronica China, Shanghai, 26.-28.3.2025
electronica China 2025, Shanghai, 15.-17.4.2025
electronica India 2025, Dehli, 17.-19.9.2025
SEMICON Europa, München, DE, 18.-21.11.2025
productronica 2025, München, DE, 18.-21.11.2025
electronica 2026, München, DE, 10.-13.11.2026

Interesting video
The ISS Design Challenge ...


Interesting video
Mouser Electronics Warehouse Tour with Grant Imahara



naše portály dle jazyka:

česko/slovenská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ

anglická jazyková verze:
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.COMPONENTS.ONLINE

polská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL

ruská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU
naše portály dle zaměření:

ELEKTRONIKA.ONLINE :
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru

ELEKTRONIK-INFO:
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU

COMPONENTS:
WWW.COMPONENTS.ONLINE
  kontakt:

MALUTKI media s.r.o.
Těrlická 475/22
735 35 Horní Suchá
tel. 00420-603531605
e-mail: info@malutki-media.com



All trademarks are the property of their respective owners.
ISSN 1801-3813