Adresář
 

Texas Instruments
 

PULSIV
 

MikroElektronika d.o.o.
 

Cambridge GaN Devices
 

Traco Power
 

BALLUFF
 

Seica
 

PEI-Genesis
 

KEYENCE
 

CML Microcircuits
 

SAMTEC
 

ams-OSRAM
 

INTEL
 

TDK Corporation
 

Giada

18.01.2025 2:56:24
bloky
maketa
HomePage
Elektronické součástky
Embedded
Automatizace průmyslu
Bezpečnost
Měřicí technika
Nářadí a pomůcky
Elektromobilita
Solární energie
Osvětlení
Zaměstnání
Veletrhy, výstavy, akce
Online akce
Zajímavé videa
Různé

Access Point WBE750
 
NETGEAR WBE750: nadupaný výkon a nepřeko
POLOLU-4980
 
MINIATURNÍ STEP-UP/STEP-DOWN MĚNIČE FIRM
MANSON SDP-2210
 
PROGRAMOVATELNÝ LABORATORNÍ NAPÁJECÍ ZDR
DPI 750E
 
RS Components přidává řadu vylepšených i
BHI260AB
 
An All-in-One Programmable Smart Sensor
SMI200
 
Nový pohled na klasiku: Kompaktní HMI s
BAHCO
 
Sada izolovaných klíčů BAHCO
s-Sense
 
Moduly s-Sense firmy R&D SOFTWARE SOLUTI
LP-RF
 
Panasonic: LP-RF – cenově dostupné laser
TH381
 
Miniaturní těsné svorky řady TH381

Létající taxi
Od roku 2016 spolupracují společnost Siemens a Airbus na vývoji hybridního elektrického propulzního systému pro leteckou dopravu. Jedním z prvních letounů vybavených touto technologií je CityAirbus – městské taxi budoucnosti. Na cestě k prvnímu skutečnému letu, který je naplánován na konec tohoto roku, dospěl nyní vývoj letounu k významnému milníku: začínají pozemní testy.

CityAirbus by se měl již za několik let prohánět nad přeplněnými ulicemi velkých měst a rychle a spolehlivě přepravovat pasažéry. Je konstruován tak, aby dokázal najednou pojmout až čtyři cestující. V první fázi provozu bude létat s pilotem na palubě, později by měl přejít do plně autonomního režimu. Jeho hlavní předností by měla být rychlost, poněvadž dokáže zrychlit až na 120 km/h a nezpomalí ho žádná dopravní zácpa ani uzavírky, ke kterým ve velkých městech běžně dochází. Velkou devizou jsou i nízké provozní náklady a především pak bezemisní provoz.

Zkušební multikoptéra s rekordními parametry

CityAirbus ztělesňuje koncept elektrické bateriové multikoptéry určené pro městskou mobilitu. Zkušební systém, který je již v podstatě dokončený, slouží k testování celého propulzního systému od začátku do konce. Skládá se z baterií, elektrického rozvodného systému a elektrické propulzní jednotky, které mají být provozovány v uzavřené řídicí smyčce prostřednictvím autonomního systému řízení letu. Na tomto kompletním zkušebním systému se provozuje a ověřuje celá dynamika systému, včetně elektrických, tepelných a mechanických aspektů. Součástí tohoto zařízení jsou elektrické pohony od společnosti Siemens, které jsou připojeny k elektrickým zátěžovým strojům, jež napodobují skutečné zatížení vrtulí. To je důležitý milník na cestě k prvnímu letu, který je naplánován na konec letošního roku.  

CityAirbus je vybaven osmi elektromotory s maximálním výkonem 200 kW, které byly speciálně navrženy pro tuto konkrétní aplikaci. Vyznačují se rekordní hustotou točivého momentu 30 Nm/kg, což prakticky znamená, že se dosahuje nominálního točivého momentu okolo 1 500 Nm s hmotností menší než 50 kg. Kromě motorů společnost Siemens dodává také měniče a systém energetického managementu. Zajímavé rovněž je, že celý tento pohonný systém Siemens vyvinul a dodal během velmi krátké doby – něco málo přes 9 měsíců. To by jistě nebylo možné bez využití silných digitálních nástrojů, zejména SimcenterTM od Siemens PLM, které se obecně využívají pro vývojové práce na eAircraft.

Powered by Siemens: Elektrický CityAirbus je navržen tak, aby doplňoval koncepty městské mobility (vizualizace Airbus)

Powered by Siemens: Elektrický CityAirbus je navržen tak, aby doplňoval koncepty městské mobility (vizualizace Airbus)

Městská doprava ve třetí dimenzi

Realizace myšlenky přemístit městskou dopravu do „třetí dimenze“, tedy do vzduchu, může pomoct obzvláště velkým městům. Kromě úlevy enormně přetížené městské dopravě pomůže i snížení hladiny hluku a emisí škodlivin. Díky inovativní konfiguraci čtyř vrtulových pohonů je celý systém navíc i velmi bezpečný. Kvůli specifickým podmínkám, které panují ve městech, musí být toto létající taxi schopné vzlétnout i přistát svisle a manévrovat ve všech směrech. Poněvadž ale nemá žádné křídla pro klouzavý let, zdvih musí generovat samotný hnací systém. Elektromotory s vysokým točivým momentem jsou proto ideálním řešením.

Nový hnací systém by se měl fyzicky integrovat do demonstrátoru v polovině letošního roku. Aktuálně se pracuje na sestavení již vyrobených součástí letounu. Pro sériově vyráběné letouny se bude konfigurace dále průběžně optimalizovat podle konkrétních požadavků jednotlivých městských celků a z hlediska obchodu se bude pracovat na zvýšení ziskovosti. Komerční produkt by mohl být technicky zrealizován do roku 2025, vše ale závisí na tom, jak tento nový typ městské dopravy přijme veřejnost, jak se ho podaří implementovat do stávající infrastruktury a jaký pokrok nastane z hlediska legislativy pro městskou leteckou dopravu.

V celém systému zkušebního zařízení Siemens a Airbus provozují a ověřují celkovou dynamiku systému, včetně elektrických, tepelných a mechanických aspektů (foto Siemens)

V celém systému zkušebního zařízení Siemens a Airbus provozují a ověřují celkovou dynamiku systému, včetně elektrických, tepelných a mechanických aspektů (foto Siemens)

2018050302 / 03.05.2018 / Elektromobilita / Siemens /

Innomotics zahajuje 1. října činnost v České republice
Společnost Innomotics je zaměřená na vývoj a výrobu nízkonapěťových i vysokonapěťových motorů, generátorů, převodových motorů, měničů pro střední napětí a motorových hřídelí.

Společnost Hymer navrhla obytný vůz nové generace pomocí platformy Siemens Xcelerator
Přední světový výrobce rekreačních vozidel Hymer využil portfolio softwaru a služeb Siemens Xcelerator a komplexní digitální dvojče k vývoji nového rekreačního vozidla VisionVenture, které boří veškeré dosavadní konvence.

Continental ve spolupráci se společností Siemens zvýšil efektivitu výroby o 15 % díky systému Condition Monitoring

Siemens Mobility dodá Dánsku první bateriově napájené jednotky Mireo Plus B
Společnost Siemens Mobility získala zakázku na dodávku sedmi dvouzdrojových regionálních elektrických trakčních jednotek trolej/akumulátor Mireo Plus B pro dánskou společnost Midtjyske Jernbaner. Jedná se o první zakázku na tento typ vozidel v Dánsku a je součástí pilotního projektu k záměru, který má za cíl nahradit všechna naftou poháněná kolejová vozidla na dánském území.

České dráhy objednaly 50 interoperabilních vysoce výkonných vícesystémových lokomotiv Siemens Vectron MS pro maximální rychlost 230 km/h

Siemens osvítil expozici Zázraky evoluce v Národním muzeu
Osvětlení expozice Zázraky evoluce v pražském Národním muzeu, která byla zahájena v září 2021, dodal a naprogramoval český Siemens. Základ osvětlení jedinečné expozice Zázraky evoluce tvoří dva tisíce světelných zdrojů v muzejních vitrínách, každý z nich lze nezávisle ovládat. Světelný design navrhla uznávaná světelná designérka Pavla Beranová.

WEBINÁŘ: SIMOCODE pro – efektivní řízení a monitoring motorových vývodů - 8. 6. 2021 | od 9:00
Zveme vás na webinář, kde se budeme zabývat pokročilými metodami řízení a monitorování motorových vývodů s konstantními otáčkami. Představíme si modulární systém SIMOCODE pro – co vše umí, na jaké aplikace je vhodné jeho použití a s jakými přístroji pro spouštění pohonů je možné ho kombinovat.

WEBINÁŘ: Moderní budovy – technologie KNX a sortiment GAMMA - 3. 6. 2021 | 14:00–15:00
Jak na moderní budovy? Jak propojit a automatizovat funkce dnešních moderních budov jako jsou vytápění, chlazení, stínění, osvětlení a další? Na webináři vám představíme moderní způsob řešení výše uvedených úloh, a to pomocí široké produktové řady Siemens GAMMA KNX.

TIA na dosah: TIA Portal V17 - živý přenos 1. 6. 2021 | 9:00–12:00
červnový živý přenos oblíbeného semináře TIA na dosah, na kterém se dozvíte o novinkách ze světa automatizace a digitalizace průmyslové výroby. Těšit se můžete zejména na novinky z oblasti SIMATIC PLC, SIMATIC HMI a Siemens Industrial Edge. Představíme Vám také novou verzi TIA Portal V17 a další aktuální informace.

Společnosti Siemens Mobility a Siemens Energy spolupracují v oblasti vývoje technologií pro aplikaci vodíku v dopravě
Společnosti Siemens Mobility a Siemens Energy podepsaly memorandum o spolupráci na společném vývoji a nabídce vodíkových systémů pro železniční dopravu. Cílem projektu je společně vyvinout moderní komplexně řešené vodíkové technologie pro železniční dopravu, zahrnující infrastrukturní i vozidlovou část, a nabídnout je zákazníkům k rozvoji uplatnění vodíku v dopravě v Německu a v dalších evropských zemí s cílem podpořit dekarbonizaci dopravy.

Mohelnický závod na výrobu elektromotorů nasadil pokročilé řešení systému MindSphere
Jako jeden z prvních v Evropě nasadil mohelnický závod Siemens na výrobu elektromotorů pokročilé řešení systému MindSphere: Connect & Monitor. Výrobní a provozní data ze 36 strojů a několika pracovišť díky zavedení systému MindSphere poskytují kompletní přehled o výrobě i jednotlivých strojích. Nasazením systému MindSphere dosáhl závod pokročilého stupně digitalizace procesů prediktivní údržby a řízení dostupnosti a vytížení strojů.

Siemens hledá cesty, jak vyčistit oceány od plastového odpadu
Firemní crowdfundingový program Siemens Quickstarter hledá netradiční nápady a cesty, jak světové oceány zbavit plastového odpadu. „Soustředíme se především na tři hlavní oblasti: najít místa, kde se plastový odpad v moři vyskytuje, shromáždit ho a následně ho zpracovat nebo zrecyklovat,“ uvádí Ingo Bernsdorf ze Siemens Corporate Technology.

Zajímavé videa


electronica—Leading the way to the All Electric Society


HRY, PC PŘÍSLUŠENSTVÍ A DALŠÍ


New video for Pilot VX


electronica 2024, 12.11.-15.11.2024, Munich, DE


Videoreportáž z veletrhu AMPER 2022

Firma týdne

Texas Instruments


Adresář


Texas Instruments


PULSIV


MikroElektronika d.o.o.


Cambridge GaN Devices


Traco Power


BALLUFF


Seica


PEI-Genesis


KEYENCE


CML Microcircuits


SAMTEC


ams-OSRAM


INTEL


TDK Corporation


Giada


RS group


NOKIA


ANRITSU


HARWIN


Digi-Key Electronics


AERS


Flex Power Modules


Danisense


BINDER


Parker Hannifin


MOXA


DANFOSS


Alliance Memory


Intelliconnect (Europe) Ltd.


KIOXIA Europe GmbH



Kalendář
DistribuTECH, 11.2.-13.2.2025, Dallas, TX
embedded world 2025, Nuremberg, 11.–13.3.2025
AMPER 2025, Brno, CZ, 18.-20.3.2025
productronica China, Shanghai, 26.-28.3.2025
electronica China 2025, Shanghai, 15.-17.4.2025
electronica India 2025, Dehli, 17.-19.9.2025
SEMICON Europa, München, DE, 18.-21.11.2025
productronica 2025, München, DE, 18.-21.11.2025
electronica 2026, München, DE, 10.-13.11.2026

Interesting video
The ISS Design Challenge ...


Interesting video
Mouser Electronics Warehouse Tour with Grant Imahara



naše portály dle jazyka:

česko/slovenská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ

anglická jazyková verze:
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.COMPONENTS.ONLINE

polská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL

ruská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU
naše portály dle zaměření:

ELEKTRONIKA.ONLINE :
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru

ELEKTRONIK-INFO:
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU

COMPONENTS:
WWW.COMPONENTS.ONLINE
  kontakt:

MALUTKI media s.r.o.
Těrlická 475/22
735 35 Horní Suchá
tel. 00420-603531605
e-mail: info@malutki-media.com



All trademarks are the property of their respective owners.
ISSN 1801-3813