Adresář
 

Durakool
 

KEMET
 

INTEL
 

CODICO
 

akYtec GmbH
 

Future Electronics
 

Foremost Electronics
 

Littelfuse
 

Mouser Electronics
 

RUTRONIK
 

Infineon Technologies AG
 

TTI, Inc.
 

ANRITSU
 

Power Integrations
 

AXIOMTEK
HomePage
Elektronické součástky
Embedded
Automatizace průmyslu
Bezpečnost
Měřicí technika
Nářadí a pomůcky
Elektromobilita
Solární energie
Osvětlení
Zaměstnání
Veletrhy, výstavy, akce
Zajímavé videa
Různé
BHI260AB
 
An All-in-One Programmable Smart Sensor
SMI200
 
Nový pohled na klasiku: Kompaktní HMI s
BAHCO
 
Sada izolovaných klíčů BAHCO
s-Sense
 
Moduly s-Sense firmy R&D SOFTWARE SOLUTI
LP-RF
 
Panasonic: LP-RF – cenově dostupné laser
TH381
 
Miniaturní těsné svorky řady TH381
TP-1303
 
Dvoukanálové napájecí zdroje Twintex řad
AR236.B a AR232.B
 
Bezdrátové záznamníky AR236.B a AR232.B
JZ-500 a JZ-500-C
 
Kabely JZ-500 a JZ-500-C černé barvy fir
HF41F
 
Subminiaturní výkonová relé řady HF41F f

Jakou páječku vybrat?

Jakou páječku vybrat?

Páječka je ruční nástroj sloužící k pájení, tj. trvalému spojování dvou kovových předmětů pomocí jiného kovu (pájky), který je charakteristický nižší teplotou tavení než spojované součástky. Pájení je základní metoda montáže elektronických součástek na plošných spojích.

Výběr páječky do elektronické dílny je nezvykle důležitým krokem při organizaci tohoto místa. Mnoho začínajících elektroniků může přemýšlet o tom, jaká páječka se jim osvědčí, a tedy – jakou páječku koupit. Na trhu je dostupných mnoho řešení a to, zda nám stačí obyčejná odporová nebo transformátorová páječka, nebo budeme potřebovat něco více vyspělejšího, např. pájecí stanici, záleží přesně na našich potřebách.

Pokud jste amatér a teprve s pájením začínáte, určitě se seznamte s následujícími tipy.

V první řadě musíme volit mezi odporovou páječkou (často označovanou jako páječka s topným tělískem) a transformátorovou. Existují také horkovzdušné páječky, tzv. hot air, avšak ty jsou určeny pokročilým uživatelům a slouží hlavně k pájení součástek pro povrchovou montáž (SMD), zvláště velkých integrovaných obvodů s vývody zespodu součástky (např. BGA, QFN).

Je třeba pamatovat na to, že transformátorové páječky se nahřívají rychleji než odporové, ale pokud potřebujeme preciznější nástroj, musíme sáhnout po tom druhém. Jsou dostupné se značně menšími hroty, které se ideálně hodí k pájení drobných součástek – odtud jeden z názvů těchto nástrojů: jehlová páječka.

Existuje řada důležitých parametrů páječek pro elektroniku, kterým musíme věnovat pozornost při výběru tohoto nástroje – výkon, rozsah teplot, velikost hrotu. Jejich správný výběr závisí na tom, k čemu chceme páječku používat, proto dříve, než si vybereme, musíme si zodpovědět otázku, co s ní budeme pájet.

Z tohoto článku se dozvíte: Výběr páječky a její použití

Při výběru páječky pro elektroniku musíme vědět, jaké bude její určení. Jinou páječku budeme potřebovat pro pájení vodičů, jinou pro SMD součástky.

Pokud páječka, kterou hledáme, má sloužit k pájení vodičů, zvláště těch s velkým průřezem, pak je nejlepší vybrat nástroj s velkým výkonem (více než 100 W) a s velkým hrotem. Zde se skvěle osvědčují páječky transformátorové a odporové.

Pro pájení větších elektronických součástek, zvláště těch sloužících pro vývodovou montáž (tzn. „s nožičkami”), můžeme zvolit transformátorovou páječku nebo páječku s topným tělískem. Zvolíme-li transformátorový nástroj, budeme k němu potřebovat vhodný hrot.

Pro pájení malých elektronických součástek, zvláště SMD, je nezbytné si pořídit odporovou páječku s precizním hrotem.

Výkon a rozsah teplot

Páječka potřebuje patřičný výkon, aby nahřála součástky, se kterými se pracuje, na danou teplotu tavení pájky. Cín, používaný v elektronice jako pájka, se taví při teplotě od asi 180°C do 230°C – v závislosti na stopových přísadách. Nižší teploty jsou vyhrazeny slitinám obsahujícím olovo, od kterých se nyní upouští (v souladu se směrnicí RoHS se od 1. července 2006 kromě stanovených výjimek nemůže v pájecích slitinách nacházet olovo). Bezolovnatá pájka se taví v rozmezí teplot od asi 210°C do 230°C. Znamená to, že naše páječka musí nahřát spojovanou součástku minimálně na tuto teplotu.

Při pájení musí mít hrot páječky teplotu mnohem vyšší, než je teplota tání pájky, aby se zpracovávaná součástka rychle nahřála. Typická teplota hrotu při práci je v rozmezí od 260°C do 350°C a závisí na velikosti hrotu a tepelné kapacitě pájených součástek.

Ne všechny páječky mají termostat – je dobré věnovat pozornost tomu, zda námi kupovaný nástroj má možnost stabilizace teploty hrotu. Je to zvlášť důležité při pájení jemných elektronických součástek, jejichž přehřátí může způsobit poškození.

V případě pájení nebo pocínování (tzv. bělení) silných kabelů budeme potřebovat velký výkon, abychom rychle nahřáli objem kovu ve vodiči. Pro tento účel se hodí páječky s topným tělískem s výkonem přes 100 W a transformátorové páječky. Pro pájení elektronických součástek budeme pak potřebovat precizní odporovou páječku s výkonem od 30 W do 90 W. Musí mít přesnou regulaci teploty, aby se pájené součástky nepoškodily.

Páječky s větším výkonem se rychleji nahřívají a stabilněji udržují zadanou teplotu. Má-li nástroj, který kupujeme, dobrý systém řízení teploty, je lepší zvolit model s vyšším výkonem, jelikož to určitě zlepší komfort práce s tímto nástrojem.

Druh a tvar hrotu

Hrot – teplá součástka na konci páječky – je částí našeho nástroje, která je zodpovědná za předávání tepelné energie pájené součástce. Jako nejvíce pracující část páječky je vystavena nejrychlejšímu zničení. Při koupi páječky se ujistěme, že vhodné hroty se dají snadno koupit a vyměnit. Díky tomu lze tento díl, pokud se poškodí, bezproblémově vyměnit.

Pájecí hroty jsou dostupné v různých rozměrech a tvarech. Nejběžnější z nich jsou hroty typu šroubovák, minivlna, kopyto a kužel. Pamatujme, že při výběru hrotu páječky musíme kromě tvaru dát pozor na kompatibilitu s používanou páječkou.

Velikost hrotu musí být zvolena podle pájené součástky – čím je větší, tím větší musí být hrot, aby se teplo přenášelo efektivně. Tvar hrotu má také vliv na rozlití pájky po pájeném povrchu. Nejuniverzálnější a doporučovaná začátečníkům je minivlna.

Ergonomie

Při výběru páječky musíme také věnovat pozornost tvaru rukojeti. Pohodlná páječka nám zajistí větší komfort práce, proto je dobré si pořídit nástroj např. se silikonovými návleky na rukojeti. Dáváme-li přednost pistolovému úchopu, typickému pro transformátorové páječky, ale potřebujeme odporovou páječku s precizním hrotem, jsou takové verze dostupné, např. model JBC TOOLS 55N.

Příslušenství

Velmi často dostaneme v sestavě s páječkou pomocné příslušenství. Jelikož by to nemělo rozhodovat o volbě vlastního nástroje, je dobré se ujistit, že se v kupované sestavě nachází stabilní stojánek, na který můžeme páječku odložit, a čistič hrotu – s kovovými šponami nebo houbou. Tyto díly lze koupit také samostatně.

Bezdrátové páječky

Stále častěji se můžeme setkat s bezdrátovými páječkami. Ještě donedávna dominovaly v tomto sektoru plynové páječky, ale nyní se trhu objevuje stále více elektrických zařízení tohoto druhu, napájených z baterií.

Bezdrátové páječky jsou ideálním řešením, potřebujeme-li pracovat v „polních“ podmínkách, v nichž nemáme přístup k elektrické zásuvce. Takovou páječku je dobré mít sebou i pod stanem, v kempinku či v bedýnce se základním nářadím v autě.

Samotná páječka není všechno!

Když kupujeme naší první páječku, musíme se vybavit také řadou základního příslušenství a materiálů, které budeme potřebovat pro pájení nebo údržbu našeho nového nástroje.

V první řady potřebujeme pájku a tavidla. Pájka je dostupná nejčastěji v podobě drátu s různým průměrem. Vybíráme ji podle velikosti pájených součástek – pro pájení drobných SMD součástek se ideálně hodí drát s průměrem 0,25 mm nebo 0,3 mm. Pro cínování koncovek tlustých drátů je třeba zvolit drát 3 mm nebo 4 mm.

Co se týče pájky, je třeba používat bezolovnatou pájku. Má vyšší teplotu tavení a hůře smáčí hrot a pájené součástky než donedávna používané olovnaté pájky, ale neškodí zdraví ani životnímu prostředí, jak slitiny olova. Pamatujme však, abychom přese všechno pracovali v dobře větrané místnosti a použili např. speciální pohlcovač výparů.

Tavidlo usnadňuje tavení pájky a zabraňuje jeho okysličování. Nejběžnějším tavidlem při amatérském použití nadále zůstává kalafuna. Je dostupná v mnoha formách – pastě, roztoku nebo klasické, pevné podobě. Navíc existují další tavidla, dostupná v podobě past, fixů, gelu atd. Stojí za to se rozhodnout pro tavidly typu „No Clean”, neboli nezpůsobující korozi plošných spojů – nevyžadující mytí plošného spoje po ukončení pájení. Pokud již koupíme tavidlo vyžadující mytí, určitě si zjistěme v jeho popisu, zda se oplachuje vodou nebo jsou potřebné jiné prostředky, jako je izopropylalkohol.

Co se týče chemických prostředků pro pájení, může se kromě tavidla a prostředků na čištění plošných spojů od jeho zbytků také hodit prostředek na regeneraci hrotů. Umožňuje navrátit svěžest i velmi znečištěným a opotřebovaným hrotům. Není potřeba používat jej pravidelně, jelikož není schopen nahradit péči o hrot – pravidelné čištění kovovou houbičkou - a vyloučit jeho nepotřebné přehřívání.

Kromě výše uvedeného příslušenství pro pájení se nám jistě hodí odsávačka cínu, která umožňuje odstranit přebytečné množství pájky, a také pinzeta nebo vakuová pipeta pro integrované obvody, která nám pomáhá uchopit horké elektronické součástky v průběhu pájení.

2019072006 / 03.08.2019 / Nářadí a pomůcky / TME Czech Republic s.r.o. /

Stínicí fólie KEMET, odpověď na problémy s rušením
Stínicí fólie KEMET, odpověď na problémy s rušením
Samolepící stínicí fólie KEMET jsou navrženy se záměrem eliminace šumů a vysokofrekvenčního rušení. Skvěle se hodí pro omezení elektromagnetického rušení (EMI) generovaného elektronickým obvodem nebo útlum vysokofrekvenčních kmitočtů (RFI). Díky použití moderních materiálů jsou fólie tenké a elastické a jejich pracovní teplota sahá od -40 °C do 105 °C.
.....
Válcové elektromagnety řady 51M-STA
Válcové elektromagnety řady51M-STA zajišťují velkou sílu při malém zdvihu kotvy a vyznačují se dlouhou životností a spolehlivostí. Celá řada STA je navržená na základě systému nízkého tření mezi kotvou a kostrou cívky a zaručuje 25 milionů bezporuchových aktivací elektromagnetu. Elektromagnety STA jsou navíc odolné vůči otřesům a vibracím a mohou být tedy používány v extrémních podmínkách prostředí.
.....
Válcové elektromagnety řady 51M-STA
Nízkonapěťový budič krokového motoru
Nízkonapěťový budič krokového motoru
V nabídce TME můžeme nalézt budič krokového motoru firmy POLOLU, založený na obvodu STSPIN220. Tento produkt se vyrábí ve dvou provedeních – se zapájenými konektory a bez nich. Modul může spolupracovat s bipolárními krokovými motory při pracovním napětí od 1,8 V do 10 V a maximálním proudu 1,1 A na fázi (bez použití chladiče). Budič nabízí rozlišení kroku od celého po 1/256. Volbu provádíme příslušnou konfigurací signálů na vstupech M0-M4.
.....
Sada izolovaných klíčů BAHCO
Kvalita izolovaného nářadí a preciznost jejich výroby mají podstatný vliv na bezpečnost elektrikářů. Pouze důvěryhodný producent zaručí vhodné provedení příslušenství splňujícího nároky osob, které profesionálně opravují elektrické instalace a zařízení.
.....
Sada izolovaných klíčů BAHCO
Moduly s-Sense firmy R&D SOFTWARE SOLUTIONS
Moduly s-Sense firmy R&D SOFTWARE SOLUTIONS
V nabídce TME jsou dostupné miniaturní moduly určené k monitorování environmentálních veličin firmy R&D SOFTWARE SOLUTIONS. Výrobce je zpřístupnil v několika variantách, které se navzájem liší počtem a druhem instalovaných čidel. Na výběr máme čidlo tlaku, teploty, vlhkosti, CO2 a VOC (Volatile Organic Compounds).
.....
Miniaturní těsné svorky řady TH381
Miniaturní těsné svorky řady TH381 firmy TECHNO jsou výjimečným spojením mnoha výhod. Vysoká těsnost (IP69K) a odolnost vůči podmínkám prostředí umožňují, aby se používaly v mnoha venkovních aplikacích, jako je pouliční osvětlení, osvětlení budov, fontán a reklamních poutačů.
.....
Miniaturní těsné svorky řady TH381
Dvoukanálové napájecí zdroje Twintex řadyTP-1000
Dvoukanálové napájecí zdroje Twintex řadyTP-1000
TP-1303 a TP-1305 jsou precizní dvoukanálové lineární stejnosměrné napájecí zdroje. Hlavní kanál má výstupní napětí 0-30V a výstupní proud 0-3 A (model TP-1303) nebo 0-5A (model TP-1305). Doplňkový kanál má na výstupu pevné napětí 5V a pevný proud 1A.
.....
Těsná relé firmy Hongfa Relay
Automobilová relé s konfigurací kontaktů SPDT jsou určená pro montáž do patice. Vyznačují se odolností vůči prachu a vlhkosti. Verze je vybavená citlivou cívkou 12VDC a rezistorem tlumícím přepětí. Kontakty jsou pokryty slitinou AgSnO2 a mohou vést stejnoměrný proud 30 A (odporová zátěž). Relé HONGFA RELAY pracují při teplotě -40…+125°C.
.....
Těsná relé firmy Hongfa Relay
Světelné signalizátory řady MFL firmy QLIGHT
Světelné signalizátory řady MFL firmy QLIGHT
Firma QLIGHT je uznávaná jako vedoucí specialista ve výrobě průmyslových signalizátorů. Výrobky, které nabízí firma QLIGHT, podporují jakost a bezpečnost v oblasti průmyslové automatizace. Můžeme se s nimi setkat na montážních linkách v různých odvětvích.
.....
Rezistory SMD MELF řady CSRV firmy Viking
Řada CSRV tchajwanské firmy VIKING jsou rezistory SMD vyráběné pokročilou tenkovrstvou technologií (thin film technology). Tyto součástky mají skvělou stabilitu parametrů. S ohledem na své přednosti se nejčastěji používají v automobilovém průmyslu, telekomunikacích a lékařské technice.
.....
Rezistory SMD MELF řady CSRV firmy Viking
Modul výkonového zesilovače 2x25 W s Bluetooth firmy OKYSTAR
Modul výkonového zesilovače 2x25 W s Bluetooth firmy OKYSTAR
Výkonový zesilovač výrobce OKYSTAR pracuje v třídě D, vyznačuje se nízkými výkonovými ztrátami a velmi velkou účinností. Nepochybnou předností modulu je vestavěný interfejs bezdrátové komunikace Bluetooth pro nízkofrekvenční signál. Modul od firmy OKYSTAR nemá typický nízkofrekvenční vstup. V době všudypřítomných smartphonů lze modul využít ke stavbě vlastního „Bluetooth reproduktoru”.
.....
Nové řady napájecích zdrojů firmy CELLEVIA POWER
Poznejte nové, speciální řady napájecích zdrojů firmy CELLEVIA POWER, které obohatily nabídku TME:
.....
Nové řady napájecích zdrojů firmy CELLEVIA POWER
Spínače pro elektrické nářadí BLDC firmy OMRON OCB
Spínače pro elektrické nářadí BLDC firmy OMRON OCB
V nabídce TME se objevily spínače C3AW-1A-8F výrobce OMRON OCB. Jsou vybaveny kontaktem hlavního napájení, kontaktem volby směru otáčení a potenciometrem regulace rychlosti otáčení. Tvarování do podoby spouště zajišťuje ergonomii při práci. Spínače mají elektrické vývody v podobě 8žilového plochého kabelu a pracovní napětí je 42V DC.
.....
Kabely PrimeLine S/FTP Cat 7a firmy Logilink
Firma Logilink vyrábí kabely řady PrimeLine vyhovující evropským normám ISO IEC 61156. Jsou skvělým řešením pro strukturovanou kabeláž. Nacházejí uplatnění v ethernetových aplikacích (IEEE 802.3), vyžadujících přenos rychlostí až 10Gb/s.
.....
Kabely PrimeLine S/FTP Cat 7a firmy Logilink
Fotodioda PIN - čidlo světla firmy VISHAY
Fotodioda PIN - čidlo světla firmy VISHAY
TEMD6010FX01 je světelný sensor, založený na PIN fotodiodě, umístěný v miniaturním, čirém pouzdru velikosti 1206, určeném k povrchové montáži.
.....
Nová řada motorků DC High Power firmy POLOLU
V nabídce TME je dostupná řada 25D HP motorků amerického výrobce POLOLU. Motorky s velkým výkonem jsou přizpůsobeny k práci s maximálním napětím 12V (450mA při nezatíženém motorku a 5,6A při zablokování hřídele).
.....
Nová řada motorků DC High Power firmy POLOLU
Polovodičová relé řady SO9
Polovodičová relé řady SO9
V nabídce TME se objevila polovodičová relé firmy CELDUC z řady SO9. Relé SO9 jsou určena pro odporovou zátěž. K nejdůležitějším vlastnostem řady SO9 patří ochrana proti přepětí a omezení vstupního proudu na 13 mA a také ukazatel vybavení (dioda LED).
.....
Axiální ventilátor SUNON PMD2412PMB1A
TME jako jeden z největších distributorů elektronických součástek v Evropě má ve své nabídce široký sortiment výrobků firmy SUNON.
.....
Axiální ventilátor SUNON PMD2412PMB1A
Zajímavé videa


Arduino LED filament clock


How Intel Makes Chips: Concept to Customer


Ghostbuster's Theme on eight floppy drives


Darude - Sandstorm on Eight Floppy Drives


HDD and Floppy Music: Nirvana - Smells Like Teen Spirit
Firma týdne

Durakool
Adresář


Durakool


KEMET


INTEL


CODICO


akYtec GmbH


Future Electronics


Foremost Electronics


Littelfuse


Mouser Electronics


RUTRONIK


Infineon Technologies AG


TTI, Inc.


ANRITSU


Power Integrations


AXIOMTEK


TDK Corporation


VISHAY


STMicroelectronics


Texas Instruments


Advantech


Microchip Technology Inc.


Molex, LLC


ON Semiconductor


NeoPhotonics


Murata Manufacturing Co.,


NEXPERIA


FARNELL


ICP Deutschland GmbH


SEMTECH


Yamaichi Electronics USA Inc.
Kalendář
PCIM Europe, Nuremberg, 28.7.-30.7.2020
SMTconnect 2020, Nuremberg, 28.7.-30.7..2020
IMTS2020, 14.9.-19.9.2020, Chicago, IL
NEPCON Nagoya, Japan, 21.10.-23.10.2020
SPS 2020, Nuremberg, 24.11.-26.11.2020
NEPCON Japan, Tokio, 20.1.-22.1.2021
ISE 2021, Barcelona, Spain, 2.2.-5.2.2021
DistribuTECH, 9.2.-11.2.2021, San Diego, CA
DistribuTECH, 25.1.-27.1.2022, Dallas, TX
DistribuTECH, 7.2.-9.2.2023, San Diego, CA
DistribuTECH, 23.1.-25.1.2024, Indianapolis, IN
DistribuTECH, 11.2.-13.2.2025, Dallas, TX
Interesting video
The ISS Design Challenge ...
Interesting video
Mouser Electronics Warehouse Tour with Grant Imahara
naše portály dle jazyka:

česko/slovenská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ

anglická jazyková verze:
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.COMPONENTS.ONLINE

polská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL

ruská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU
naše portály dle zaměření:

ELEKTRONIKA.ONLINE :
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru

ELEKTRONIK-INFO:
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU

COMPONENTS:
WWW.COMPONENTS.ONLINE
  kontakt:

MALUTKI media s.r.o.
Těrlická 475/22
735 35 Horní Suchá
tel. 00420-603531605
e-mail: info@malutki-media.comAll trademarks are the property of their respective owners.
ISSN 1801-3813