HomePage
Elektronické součástky
Embedded
Automatizace průmyslu
Bezpečnost
Měřicí technika
Nářadí a pomůcky
Elektromobilita
Solární energie
Osvětlení
Zaměstnání
Veletrhy, výstavy, akce
Zajímavé videa
Různé
AR236.B a AR232.B
 
Bezdrátové záznamníky AR236.B a AR232.B
JZ-500 a JZ-500-C
 
Kabely JZ-500 a JZ-500-C černé barvy fir
HF41F
 
Subminiaturní výkonová relé řady HF41F f
GT-900B
 
Kufříkové sady nářadí firmy GOLDTOOL
Intel® Neural Compute Stick 2
 
Společnost RS Components oznámila prodej
MC4
 
Sady solárních konektorů MC4
WIHA-SB24670
 
Vícefunkční LED svítilna značky WIHA
G2RV-SR
 
Reléové moduly rozhraní OMRON řady G2RV-
LUP-20-LED
 
Stolní lupa LUP-20-LED-SMD
AQZ202
 
Relé PhotoMOS s vysokým výkonem: nové ty

Jakou páječku vybrat?

Jakou páječku vybrat?

Páječka je ruční nástroj sloužící k pájení, tj. trvalému spojování dvou kovových předmětů pomocí jiného kovu (pájky), který je charakteristický nižší teplotou tavení než spojované součástky. Pájení je základní metoda montáže elektronických součástek na plošných spojích.

Výběr páječky do elektronické dílny je nezvykle důležitým krokem při organizaci tohoto místa. Mnoho začínajících elektroniků může přemýšlet o tom, jaká páječka se jim osvědčí, a tedy – jakou páječku koupit. Na trhu je dostupných mnoho řešení a to, zda nám stačí obyčejná odporová nebo transformátorová páječka, nebo budeme potřebovat něco více vyspělejšího, např. pájecí stanici, záleží přesně na našich potřebách.

Pokud jste amatér a teprve s pájením začínáte, určitě se seznamte s následujícími tipy.

V první řadě musíme volit mezi odporovou páječkou (často označovanou jako páječka s topným tělískem) a transformátorovou. Existují také horkovzdušné páječky, tzv. hot air, avšak ty jsou určeny pokročilým uživatelům a slouží hlavně k pájení součástek pro povrchovou montáž (SMD), zvláště velkých integrovaných obvodů s vývody zespodu součástky (např. BGA, QFN).

Je třeba pamatovat na to, že transformátorové páječky se nahřívají rychleji než odporové, ale pokud potřebujeme preciznější nástroj, musíme sáhnout po tom druhém. Jsou dostupné se značně menšími hroty, které se ideálně hodí k pájení drobných součástek – odtud jeden z názvů těchto nástrojů: jehlová páječka.

Existuje řada důležitých parametrů páječek pro elektroniku, kterým musíme věnovat pozornost při výběru tohoto nástroje – výkon, rozsah teplot, velikost hrotu. Jejich správný výběr závisí na tom, k čemu chceme páječku používat, proto dříve, než si vybereme, musíme si zodpovědět otázku, co s ní budeme pájet.

Z tohoto článku se dozvíte: Výběr páječky a její použití

Při výběru páječky pro elektroniku musíme vědět, jaké bude její určení. Jinou páječku budeme potřebovat pro pájení vodičů, jinou pro SMD součástky.

Pokud páječka, kterou hledáme, má sloužit k pájení vodičů, zvláště těch s velkým průřezem, pak je nejlepší vybrat nástroj s velkým výkonem (více než 100 W) a s velkým hrotem. Zde se skvěle osvědčují páječky transformátorové a odporové.

Pro pájení větších elektronických součástek, zvláště těch sloužících pro vývodovou montáž (tzn. „s nožičkami”), můžeme zvolit transformátorovou páječku nebo páječku s topným tělískem. Zvolíme-li transformátorový nástroj, budeme k němu potřebovat vhodný hrot.

Pro pájení malých elektronických součástek, zvláště SMD, je nezbytné si pořídit odporovou páječku s precizním hrotem.

Výkon a rozsah teplot

Páječka potřebuje patřičný výkon, aby nahřála součástky, se kterými se pracuje, na danou teplotu tavení pájky. Cín, používaný v elektronice jako pájka, se taví při teplotě od asi 180°C do 230°C – v závislosti na stopových přísadách. Nižší teploty jsou vyhrazeny slitinám obsahujícím olovo, od kterých se nyní upouští (v souladu se směrnicí RoHS se od 1. července 2006 kromě stanovených výjimek nemůže v pájecích slitinách nacházet olovo). Bezolovnatá pájka se taví v rozmezí teplot od asi 210°C do 230°C. Znamená to, že naše páječka musí nahřát spojovanou součástku minimálně na tuto teplotu.

Při pájení musí mít hrot páječky teplotu mnohem vyšší, než je teplota tání pájky, aby se zpracovávaná součástka rychle nahřála. Typická teplota hrotu při práci je v rozmezí od 260°C do 350°C a závisí na velikosti hrotu a tepelné kapacitě pájených součástek.

Ne všechny páječky mají termostat – je dobré věnovat pozornost tomu, zda námi kupovaný nástroj má možnost stabilizace teploty hrotu. Je to zvlášť důležité při pájení jemných elektronických součástek, jejichž přehřátí může způsobit poškození.

V případě pájení nebo pocínování (tzv. bělení) silných kabelů budeme potřebovat velký výkon, abychom rychle nahřáli objem kovu ve vodiči. Pro tento účel se hodí páječky s topným tělískem s výkonem přes 100 W a transformátorové páječky. Pro pájení elektronických součástek budeme pak potřebovat precizní odporovou páječku s výkonem od 30 W do 90 W. Musí mít přesnou regulaci teploty, aby se pájené součástky nepoškodily.

Páječky s větším výkonem se rychleji nahřívají a stabilněji udržují zadanou teplotu. Má-li nástroj, který kupujeme, dobrý systém řízení teploty, je lepší zvolit model s vyšším výkonem, jelikož to určitě zlepší komfort práce s tímto nástrojem.

Druh a tvar hrotu

Hrot – teplá součástka na konci páječky – je částí našeho nástroje, která je zodpovědná za předávání tepelné energie pájené součástce. Jako nejvíce pracující část páječky je vystavena nejrychlejšímu zničení. Při koupi páječky se ujistěme, že vhodné hroty se dají snadno koupit a vyměnit. Díky tomu lze tento díl, pokud se poškodí, bezproblémově vyměnit.

Pájecí hroty jsou dostupné v různých rozměrech a tvarech. Nejběžnější z nich jsou hroty typu šroubovák, minivlna, kopyto a kužel. Pamatujme, že při výběru hrotu páječky musíme kromě tvaru dát pozor na kompatibilitu s používanou páječkou.

Velikost hrotu musí být zvolena podle pájené součástky – čím je větší, tím větší musí být hrot, aby se teplo přenášelo efektivně. Tvar hrotu má také vliv na rozlití pájky po pájeném povrchu. Nejuniverzálnější a doporučovaná začátečníkům je minivlna.

Ergonomie

Při výběru páječky musíme také věnovat pozornost tvaru rukojeti. Pohodlná páječka nám zajistí větší komfort práce, proto je dobré si pořídit nástroj např. se silikonovými návleky na rukojeti. Dáváme-li přednost pistolovému úchopu, typickému pro transformátorové páječky, ale potřebujeme odporovou páječku s precizním hrotem, jsou takové verze dostupné, např. model JBC TOOLS 55N.

Příslušenství

Velmi často dostaneme v sestavě s páječkou pomocné příslušenství. Jelikož by to nemělo rozhodovat o volbě vlastního nástroje, je dobré se ujistit, že se v kupované sestavě nachází stabilní stojánek, na který můžeme páječku odložit, a čistič hrotu – s kovovými šponami nebo houbou. Tyto díly lze koupit také samostatně.

Bezdrátové páječky

Stále častěji se můžeme setkat s bezdrátovými páječkami. Ještě donedávna dominovaly v tomto sektoru plynové páječky, ale nyní se trhu objevuje stále více elektrických zařízení tohoto druhu, napájených z baterií.

Bezdrátové páječky jsou ideálním řešením, potřebujeme-li pracovat v „polních“ podmínkách, v nichž nemáme přístup k elektrické zásuvce. Takovou páječku je dobré mít sebou i pod stanem, v kempinku či v bedýnce se základním nářadím v autě.

Samotná páječka není všechno!

Když kupujeme naší první páječku, musíme se vybavit také řadou základního příslušenství a materiálů, které budeme potřebovat pro pájení nebo údržbu našeho nového nástroje.

V první řady potřebujeme pájku a tavidla. Pájka je dostupná nejčastěji v podobě drátu s různým průměrem. Vybíráme ji podle velikosti pájených součástek – pro pájení drobných SMD součástek se ideálně hodí drát s průměrem 0,25 mm nebo 0,3 mm. Pro cínování koncovek tlustých drátů je třeba zvolit drát 3 mm nebo 4 mm.

Co se týče pájky, je třeba používat bezolovnatou pájku. Má vyšší teplotu tavení a hůře smáčí hrot a pájené součástky než donedávna používané olovnaté pájky, ale neškodí zdraví ani životnímu prostředí, jak slitiny olova. Pamatujme však, abychom přese všechno pracovali v dobře větrané místnosti a použili např. speciální pohlcovač výparů.

Tavidlo usnadňuje tavení pájky a zabraňuje jeho okysličování. Nejběžnějším tavidlem při amatérském použití nadále zůstává kalafuna. Je dostupná v mnoha formách – pastě, roztoku nebo klasické, pevné podobě. Navíc existují další tavidla, dostupná v podobě past, fixů, gelu atd. Stojí za to se rozhodnout pro tavidly typu „No Clean”, neboli nezpůsobující korozi plošných spojů – nevyžadující mytí plošného spoje po ukončení pájení. Pokud již koupíme tavidlo vyžadující mytí, určitě si zjistěme v jeho popisu, zda se oplachuje vodou nebo jsou potřebné jiné prostředky, jako je izopropylalkohol.

Co se týče chemických prostředků pro pájení, může se kromě tavidla a prostředků na čištění plošných spojů od jeho zbytků také hodit prostředek na regeneraci hrotů. Umožňuje navrátit svěžest i velmi znečištěným a opotřebovaným hrotům. Není potřeba používat jej pravidelně, jelikož není schopen nahradit péči o hrot – pravidelné čištění kovovou houbičkou - a vyloučit jeho nepotřebné přehřívání.

Kromě výše uvedeného příslušenství pro pájení se nám jistě hodí odsávačka cínu, která umožňuje odstranit přebytečné množství pájky, a také pinzeta nebo vakuová pipeta pro integrované obvody, která nám pomáhá uchopit horké elektronické součástky v průběhu pájení.

2019072006 / 03.08.2019 / Nářadí a pomůcky / TME Czech Republic s.r.o. /

Elektromagnetická relé Omron řady G2R
Elektromagnetická relé Omron řady G2R
Relé OMRON z oblíbené řady pro obecné použití G2R mohou spínat proud 10 A v jednopólové konfiguraci a 5 A v dvoupólové. Spolehlivá konstrukce zajišťuje dielektrickou pevnost 5000 V mezi cívkou a kontakty a odolnost vůči impulsu 10000 V.
.....
Jakou páječku vybrat?
Páječka je ruční nástroj sloužící k pájení, tj. trvalému spojování dvou kovových předmětů pomocí jiného kovu (pájky), který je charakteristický nižší teplotou tavení než spojované součástky. Pájení je základní metoda montáže elektronických součástek na plošných spojích.
.....
Jakou páječku vybrat?
TME navázalo obchodní kontakty s firmou RADER
TME navázalo obchodní kontakty s firmou RADER
TME navázalo obchodní kontakty s firmou RADER – specialistou v oblasti vysoce kvalitních koleček a sad koleček pro zařízení pro přepravu v interiéru.
.....
Skvělý výsledek Iron Warriors na závodech Educ Eco Valenciennes 2019
Ve dnech 16. - 18. 5. 2019 se kolektiv Iron Warriors zúčastnil závodů Educ Eco ve Francii. Turnaj se konal na dráze Toyoty.
.....
Skvělý výsledek Iron Warriors na závodech Educ Eco Valenciennes 2019
Momentové klíče
Momentové klíče
Momentové klíče jsou základním nářadím zajišťujícím bezpečnost a správnost montáže šroubových spojů. Podívejme se blíže na princip jejich funkce a široký výběr tohoto nářadí na trhu.
.....
Tiché laboratorní napájecí zdroje firmy Manson
Vícekanálové spínané napájecí zdroje firmy MANSON zajišťují vysoký komfort práce. Mají jasný, čitelný displej. Konvekční chlazení, které je u nich použito, vyeliminovalo potřebu montáže ventilátoru, proto jsou velmi tiché. Řada vestavěných ochran (včetně tepelné) zároveň značně zvyšuje bezpečnost napájecích zdrojů samotných a obvodů, které jsou k nim připojeny
.....
Tiché laboratorní napájecí zdroje firmy Manson
Kolektiv studentů z Vratislavské technické univerzity na závodech Spaceport America Cup 2019
Kolektiv studentů z Vratislavské technické univerzity na závodech Spaceport America Cup 2019
Ve dnech 18. - 22. 6. se kolektiv studentů z vědeckého kroužku PWr in Space zúčastnil 14. ročníku závodů Spaceport America Cup 2019, které pořádá Experimental Sounding Rocket Association (ESRA) v Novém Mexiku.
.....
Zásuvka autozapalovače s krytkou firmy SCI
TME rozšířilo svou nabídku o zásuvku autozapalovače s krytkou firmy SCI.
.....
Zásuvka autozapalovače s krytkou firmy SCI
Vysoce kvalitní konektory RCA firmy DELTRON
Vysoce kvalitní konektory RCA firmy DELTRON
V nabídce TME jsou dostupné vysoce kvalitní konektory RCA, které vyrábí firma DELTRON. Kryt je vyroben velmi pevného a odolného acetalu (POM). Kontakty jsou mosazné, pokryté vrstvou stříbra (střední kontakt) a niklu (kostra).
.....
Univerzální reproduktor firmy VISATON
V široké nabídce TME najdeme mnoho výrobků firmy VISATON, která je ceněným dodavatelem vysoce kvalitních reproduktorů známých po celém světě.
.....
Univerzální reproduktor firmy VISATON
Bezpečnostní světelné závory firmy PANASONIC
Bezpečnostní světelné závory firmy PANASONIC
V nabídce TME se objevily bezpečnostní světelné závory z nejnovější řady SF4D firmy PANASONIC. Výrobky z řady SF4D mají standardní výšku od 15cm do 191cm a nový, masivnější hliníkový kryt v porovnání s předchozí řadou SF4B. Zajišťuje tuhost a odolnost při kontaktu s jinými objekty. Navíc je řada SF4D rozšířená o řadu nových funkcí ve srovnání s předchůdcem.
.....
Moduly indukčního nabíjení firmy DFROBOT
V nabídce TME se objevily moduly indukčního nabíjení firmy DFROBOT. Moduly předávají energii mezi dvěma objekty s využitím elektromagnetického pole.
.....
Moduly indukčního nabíjení firmy DFROBOT
Tantalové kondenzátory řady TAJ firmy AVX
Tantalové kondenzátory řady TAJ firmy AVX
Řada tantalových kondenzátorů TAJ firmy AVX, vedoucího výrobce pasivních součástek, je jednou z nejpopulárnějších řad kondenzátorů tohoto typu na světě. Vyznačuje se velmi širokým rozsahem napětí, kapacity a počtem pouzder. To vše spolu s pracovním rozsahem kondenzátorů při teplotách od -55°C do +125°C ovlivňuje jejich univerzálnost.
.....
Nástěnné rozváděčové skříně z ocelového plechu řady AE firmy RITTAL
Řešení této firmy můžeme nalézt ve všech oblastech výrobního průmyslu a v odvětvích spojených se stavbou strojů a zařízení.
.....
Nástěnné rozváděčové skříně z ocelového plechu řady AE firmy RITTAL
Univerzální měnič napětí IPS600/DUO
Univerzální měnič napětí IPS600/DUO
Měnič napětí IPS600/DUO konvertuje stejnosměrné napětí z akumulátoru nebo autoinstalace na střídavé napětí 230V umožňující připojení většiny síťových zařízení, jako jsou domácí spotřebiče a RTV, elektrické nářadí, počítače, osvětlení atp. Unikátní vstupní obvod dovoluje použít napětí 12V v osobních autech nebo 24V v nákladních autech.
.....
Moduly Bluetooth BTM-238 firmy RAYSON
Firma RAYSON, která se specializuje na výrobu modulů Bluetooth, zařadila do nabídky moduly BTM-238, které jsou Pin-to-Pin kompatibilní s v minulosti nezvykle populárními moduly BTM-222.
.....
Moduly Bluetooth BTM-238 firmy RAYSON
Jednotka řízení letu SKYLINE32-ADVANCED
Jednotka řízení letu SKYLINE32-ADVANCED
V nabídce TME je dostupná jednotka řízení letu SKYLINE32-ADVANCED firmy EMAX. Díky nevelkému rozměru 35x35x5mm ve spojení s obrovskými možnostmi je tato jednotka ideální pro každého, kdo staví vlastní letadlo.
.....
Bezdrátové záznamníky AR236.B a AR232.B firmy APAR
V nabídce TME se objevily bezdrátové záznamníky firmy APAR AR236.B a AR232.B. Zařízení umožňují sledovat teplotu a vlhkost v průmyslových, kancelářských, obytných a dalších prostředích. Základními výhodami záznamníků jsou: těsný kryt, možnost provozu v náročných podmínkách prostředí, měřicí sonda vestavěná nebo drátová, přístup k datům přes USB a Bluetooth, mobilita. Zařízení mají navíc dvouřádkový displej LCD, který značně zvyšuje funkčnost a čitelnost pro obsluhu.
.....
Bezdrátové záznamníky AR236.B a AR232.B firmy APAR
Firma týdne

TE Connectivity
Adresář


TE Connectivity


akYtec GmbH


SOS electronic s.r.o.


MARVELL


Taiwan Semiconductor


ROHM Semiconductor


ČEZ a.s.


Pickering Interfaces Ltd


Foremost Electronics


RS Components Sp. z o.o.


SECTRON


Willow Technologies


ABB


ACS Motion Control


Visual Communications Company, LLC


LASER COMPONENTS


TME Czech Republic s.r.o.


Hradil Spezialkabel GmbH


Sonderhoff Holding GmbH


Radio Frequency Systems


Siemens


Pico Technology


LEM


AERCO


MENCOM


Analog Devices


HIROSE ELECTRIC CO., LTD


PANDUIT


GaN Systems


IPETRONIK
Kalendář
productronica 2019, Munich, DE, 12.-15.11.2019
DistribuTECH, 28.1.-30.1.2020, San Antonio, TX
IMTS2020, 14.9.-19.9.2020, Chicago, IL
ISE 2021, Barcelona, Spain, 2.2.-5.2.2021
DistribuTECH, 9.2.-11.2.2021, San Diego, CA
DistribuTECH, 25.1.-27.1.2022, Dallas, TX
DistribuTECH, 7.2.-9.2.2023, San Diego, CA
DistribuTECH, 23.1.-25.1.2024, Indianapolis, IN
DistribuTECH, 11.2.-13.2.2025, Dallas, TX
Interesting video
The ISS Design Challenge ...
Interesting video
Mouser Electronics Warehouse Tour with Grant Imahara
naše portály dle jazyka:

česko/slovenská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ

anglická jazyková verze:
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.COMPONENTS.ONLINE

polská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL

ruská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU
naše portály dle zaměření:

ELEKTRONIKA.ONLINE :
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru

ELEKTRONIK-INFO:
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU

COMPONENTS:
WWW.COMPONENTS.ONLINE
  kontakt:

MALUTKI media s.r.o.
Těrlická 475/22
735 35 Horní Suchá
tel. 00420-603531605
e-mail: info@malutki-media.comAll trademarks are the property of their respective owners.
ISSN 1801-3813