HomePage
Elektronické součástky
Embedded
Automatizace průmyslu
Bezpečnost
Měřicí technika
Nářadí a pomůcky
Elektromobilita
Solární energie
Osvětlení
Zaměstnání
Veletrhy, výstavy, akce
Zajímavé videa
Různé
AR236.B a AR232.B
 
Bezdrátové záznamníky AR236.B a AR232.B
JZ-500 a JZ-500-C
 
Kabely JZ-500 a JZ-500-C černé barvy fir
HF41F
 
Subminiaturní výkonová relé řady HF41F f
GT-900B
 
Kufříkové sady nářadí firmy GOLDTOOL
Intel® Neural Compute Stick 2
 
Společnost RS Components oznámila prodej
MC4
 
Sady solárních konektorů MC4
WIHA-SB24670
 
Vícefunkční LED svítilna značky WIHA
G2RV-SR
 
Reléové moduly rozhraní OMRON řady G2RV-
LUP-20-LED
 
Stolní lupa LUP-20-LED-SMD
AQZ202
 
Relé PhotoMOS s vysokým výkonem: nové ty

Co jste možná nevěděli o přepínačích …

Co jste možná nevěděli o přepínačích …

Nejdůležitější informace se dozvíte přímo z kolébkového přepínače. Tedy za předpokladu, že rozumíte základním značkám.

Na kolébkových přepínačích opravdu není mnoho místa pro technické informace, ale přece jich tam najdete dost. Čtěte tedy s námi, co nám Marquardt píše. Nezabere to hodně času a určitě se to vyplatí.

A. Značka Marquardt. B. Série konkrétního produktu Marquardt

C. Maximální spínaný proud pro střídavé napětí
Maximální dovolená trvalá elektrická zátěž. Většina spínačů Marquardt je vhodná pro spínání ohmických zátěží, ale také ke spínání motorů. Ve specifikaci se používá závorková notace, například 6 (4) / 250 V AC, hodnota před závorkou udává vypínací proud a hodnota v závorce je nominální motorový proud.

G. Maximální spínaný proud pro střídavé napětí (USA, Canada) 

Spínače certifikované severoamerickými zkušebnami mají uvedeny hodnoty podle amerických standardů USA (UL) a Kanada (CSA). Motorová zátěž může být také udána v HP (Horse Power - koňská síla). Mechanicky - jeden HP je výkon, potřebný k přemístění 33000 liber na vzdálenost jedné stopy za 1 minutu ( 33000ft-lb/min). Jeden HP je ekvivalentní 746 wattům elektrického výkonu. Myslete na to, že AC motor má při zapínání 6 až 8 krát vyšší odběr, než běžící motor. Přítomnost údajů v HP indikuje, že je spínač vhodný pro spínání motorů. Pokud tyto údaje chybí, spínač byl testován na 75% nominální induktivní zátěže.

I. Nárazový proud Povolené hodnoty (kapacitních) proudových špiček obvykle Marquardt uvádí společně s maximálním povoleným trvalým proudem s lomítkem. Např. 5/100 A 250 V AC. Vodítkem pro určení maximálního induktivního náběhového proudu je pravidlo šestinásobku uvedeného motorového proudu v závorce např. u 12(4) A je to 24 Ampér. Klasická žárovka je nejtypičtější příklad velkého náběhového proudu - u ní to může být až 20 nebo i více násobek pracovního proudu.

Nominální údaje pro spínání stejnosměrných napětí.
Jelikož je rozsah používaných stejnosměrných napětí velmi široký a spínací vlastnosti silně ovlivňuje konkrétní aplikace, není obvyklé udávat stejnosměrné specifikace. Existuje ale nepsané pravidlo, že udaná maximální hodnota proudu pro síťové střídavé napětí platí i pro stejnosměrné napětí, ovšem pouze do hodnoty 30VDC, životnost je snížena o jednu třetinu. Například spínač s uvedenou hodnotou 10A 250VAC bude uspokojivě spínat 10A při napětích do 30 VDC. Pokud je na spínači uvedena stejnosměrná specifikace, je to vždy pro ohmickou zátěž. Induktivní a kapacitní zátěže je vždy nutné testovat.

D. Certifikáty Většina spínačů Marquardt byla testována podle EN 61058-1 nebo IEC 61058-1. Na těle spínače je potom zobrazen symbol ENEC (i s identifikačním číslem zkušebny). Certifikáty pro USA a Kanadu jsou podle UL 61058.
Značky zkušeben
ENEC – Evropa (https://www.enec.com/members.php?s=2)
UL – USA
CSA – Kanada

Některé spínače jsou určeny pro domácí spotřebiče. Tyto splňují požadavky IEC/EN 60335-1:2001/2002, kapitola 30. Jsou identifikovány písmenem "G" ve specifikaci nebo na výkrese či balení. Materiály těchto spínačů prošly tzv. Glow Wire Testem.

E. Frekvence spínání Od spínačů, u kterých se očekává více než 2 000 sepnutí za rok, očekává zkušebna elektrickou životnost větší než 50 000 sepnutí. Většina spínačů Marquardt tento požadavek splňuje, jsou označeny symbolem 5E4 (čili 50 000 v exponenciálním vyjádření) jako dodatková specifikace. Spínače, které nemají tuto specifikaci uvedenu, jsou schváleny pro 10 000 sepnutí.

Životnost
Mechanická životnost je počet možných sepnutí bez elektrické zátěže na kontaktech. Elektrická životnost je pak totéž s nominální zátěží na kontaktech. Čím nižší je elektrická zátěž, tím více se blíží elektrická životnost mechanické.

F. Okolní teplota

Označení povolené teploty okolí např. T 85 znamená, že je spínač možné použít v prostředí s maximální teplotou okolí 85°C podle bezpečnostních standardů EN 61058 nebo IEC 61058-1. Označení T85/55 znamená, že zatímco na straně vývodů je povolena teplota okolí max. 85°C, tak na straně aktuátoru (např. kolébky spínače) je to pouze 55°C.

H. Rating Code UL: R87

Vzdálenost kontaktů
Většina spínačů Marquardt splňuje požadavek na plné odpojení od sítě. Podmínkou je vzdálenost alespoň 3 mm mezi rozpojenými kontakty. Spínače, které nejsou vhodné pro plné odpojení od sítě, jsou označeny symbolem μ. Při použití těchto spínačů je pak nutné v instalaci zajistit možnost plného odpojení od sítě konektorem nebo jiným odpojovacím zařízením. µ = micro-gap, znamená, že vzdálenost rozpojených kontaktů je < než 3 mm.

Na skladě máme asi 50 různých produktů Marquardt ke čtení.  Pokud na nich najdete napsáno něco, čemu nebudete rozumět, dejte nám vědět.

Vaše zprávy čekáme na info@soselectronic.cz. Pokud nic nepřijde, i tehdy budeme spokojeni, bude to totiž znamenat, že je vše jasné :)

Zdroj: http://www.soselectronic.cz/articles/marquardt/co-jste-mozna-nevedeli-o-prepinacich-2287

2019040306 / 10.04.2019 / Elektronické součástky / SOS electronic s.r.o. /

Přehledné značení šetří čas
Přehledné značení šetří čas
Správné a kvalitní značení komponent, svorkovnic nebo kabelů je zárukou bezproblémového a rychlého servisu. Do složitých zařízení vnáší přehled a řád. Proto Wago nabízí ucelený systém značení, jež Vám pomůže se zorientovat. Kdo značí, nehledá!
.....
Nejpoužívanější 2J antény s montáží na konektor
Dobrá anténa je zárukou úspěchu. Můžete mít výborné pokrytí, perfektní IoT modul, pokud ale nemáte dobrou anténu, je Váš projekt v ohrožení. Proto raději neriskujte a vyberte si z nejpoužívanějších konektorových antén od společnosti 2J.
.....
Nejpoužívanější 2J antény s montáží na konektor
Největší ventilátor, jaký jste kdy viděli…
Největší ventilátor, jaký jste kdy viděli…
Nevylučujeme, že jste viděli i větší, než je náš S6D800-AD01-01 od EBMPAPST. Ale pokud jste zvyklí na ventilátory v noteboocích, tak potom je tento opravdu působivě velký. Jen 4 centimetry mu chybí do 1 metru, najdete jej nespíše v klimatizačních a chladírenských zařízeních.
.....
Série THL15WI pracuje s výkonem 15W v menším pouzdru
Vyšší energetická účinnost, zachování kvality a nižší náklady. Tyto parametry byly základem pro založení nové rodiny 15W DC/DC měničů TRACO v pouzdru o rozměru 1" x 1" x 0,4".
.....
Série THL15WI pracuje s výkonem 15W v menším pouzdru
Jak za pár hodin vytvořit komplexní IoT řešení?
Jak za pár hodin vytvořit komplexní IoT řešení?
Otázku jsme zodpověděli a demonstrovali na praktickém workshopu, organizovaném se společnostmi Microsoft Slovakia, AAEON a SOS electronic.
.....
Znáte LED s nulovou výškou?
Série Kingbright KPTR-3216, vhodná pro reverzní montáž, umožňuje dosáhnout toho, že LED je skrytá v DPS.
.....
Znáte LED s nulovou výškou?
TMPS 10 - Ultra kompaktní napájení pro IoT zařízení
TMPS 10 - Ultra kompaktní napájení pro IoT zařízení
Rodina zalévaných 10W AC/DC konvertorů TRACO je výjimečná nejen svým ultrakompaktním provedením a vysokou účinností. Je ideální pro použití v IT, komunikační a domácí elektronice.
.....
Kvalitní I/O moduly pro průmyslovou automatizaci
Rozmanitá provedení I/O modulů s podporou IO-Link, multiprotokolů a to všechno v robustním provedení s IP65 a vyšším, najdete už i u nás od výrobce Lumberg Automation.
.....
Kvalitní I/O moduly pro průmyslovou automatizaci
Co jste možná nevěděli o přepínačích …
Co jste možná nevěděli o přepínačích …
Nejdůležitější informace se dozvíte přímo z kolébkového přepínače. Tedy za předpokladu, že rozumíte základním značkám.
.....
LPWA moduly pro sítě budoucnosti
Nízkopříkonové IoT moduly Quectel budou součástí většiny aplikací budoucnosti.
.....
LPWA moduly pro sítě budoucnosti
Využijte výhody hotového modulu se senzorem SHT30
Využijte výhody hotového modulu se senzorem SHT30
SHTxx senzory měří relativní vlhkost a teplotu ve svém bezprostředním okolí. Co ale udělat, když plošný spoj neumožňuje umístit senzor na optimálním místě?
.....
Spolehlivost a rozumné ceny od Euroclampu
To jsou kvalitní svorkovnice do plošných spojů a krabičky pro elektroniku na DIN lištu přímo od výrobce z Itálie s bohatými možnostmi úprav pro Vaše jedinečná řešení.
.....
Spolehlivost a rozumné ceny od Euroclampu
Jak správně zvolit zdroj napájení?
Jak správně zvolit zdroj napájení?
Údaje o výkonnosti vozidla. Nekonečné téma pro prodejce aut, majitele nebo milovníky aut. Jsou spotřebitelé klamáni, pokud jejich auta spotřebují o 1 až 2 litry více, než udávají údaje výrobce?
.....
SOS electronic vystavuje na Embedded world 2019
Koncem února 2019 si naplánujte cestu do Norimberku. Výstava Embedded world spojená s konferencí začíná v úterý 26. 2. 2019.
.....
SOS electronic vystavuje na Embedded world 2019
Design desky plošných spojů - Základní pravidla návrhu DPS (1. část)
Design desky plošných spojů - Základní pravidla návrhu DPS (1. část)
Jak správně designovat DPS, aby bylo možné Vaše desky vyrobit a osadit za přiměřené náklady? Jaké jsou nejdůležitější zásady při návrhu DPS, technologie výroby DPS? Přinášíme Vám seriál článků o návrhu desek plošných spojů.
.....
Linear Technology LT8641 nabízí unikátní mix vlastností
LT8641 nabízí “Silent Switcher” architekturu v kombinaci s modulací spínací frekvence rozprostřeným spektrem, spínací frekvenci až do 3MHz, synchronní usměrnění, rozsah vstupního napětí 3 až 65V, výstupní proud 3,5A a mnohem více.
.....
Linear Technology LT8641 nabízí unikátní mix vlastností
Radiové moduly s dlouhým dosahem a neuvěřitelnou spotřebou? Ano, LoRaWAN!
Radiové moduly s dlouhým dosahem a neuvěřitelnou spotřebou? Ano, LoRaWAN!
V poslední době se hodně mluví o LoRa modulaci, která dokázala zbourat množství překážek, stojících v cestě k vytvoření bezdrátové komunikace na velké vzdálenosti při současné nízké spotřebě energie. Tato technologie je proto ideální kombinací pro IoT aplikace.
.....
Mini PCIe – snadno, levně, spolehlivě
Konektory série 119A od výrobce ATTEND v pěti velikostech - 4mm, 5,6mm, 7mm, 8mm a 9,2mm pro moduly formátu mini PCI express.
.....
Mini PCIe – snadno, levně, spolehlivě
Firma týdne

SOS electronic s.r.o.
Adresář


SOS electronic s.r.o.


Taiwan Semiconductor


ROHM Semiconductor


ČEZ a.s.


NEXPERIA


Foremost Electronics


RS Components Sp. z o.o.


SECTRON


Willow Technologies


ABB


Visual Communications Company, LLC


ACS Motion Control


LASER COMPONENTS


TME Czech Republic s.r.o.


Hradil Spezialkabel GmbH


Sonderhoff Holding GmbH


Radio Frequency Systems


Siemens


Apacer Technology Inc.


Pico Technology


LEM


AERCO


MENCOM


Analog Devices


HIROSE ELECTRIC CO., LTD


AVNET


PANDUIT


GaN Systems


COGNEX


PROVERTHA
Kalendář
MWC Shanghai 2019, 26.6.-28.6.2019
SENSOR+TEST 2018, 26.-29.6.2019, Nuremberg, DE
electronicAsia 2019, Hong Kong, 13.10.-16.10.2019
Hong Kong Electronics Fair, 13.10.-16.10.2019
productronica 2019, Munich, DE, 12.-15.11.2019
DistribuTECH, 28.1.-30.1.2020, San Antonio, TX
IMTS2020, 14.9.-19.9.2020, Chicago, IL
ISE 2021, Barcelona, Spain, 2.2.-5.2.2021
DistribuTECH, 9.2.-11.2.2021, San Diego, CA
DistribuTECH, 25.1.-27.1.2022, Dallas, TX
DistribuTECH, 7.2.-9.2.2023, San Diego, CA
DistribuTECH, 23.1.-25.1.2024, Indianapolis, IN
DistribuTECH, 11.2.-13.2.2025, Dallas, TX
Interesting video
The ISS Design Challenge ...
Interesting video
Mouser Electronics Warehouse Tour with Grant Imahara
naše portály dle jazyka:

česko/slovenská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ

anglická jazyková verze:
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.COMPONENTS.ONLINE

polská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL

ruská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU
naše portály dle zaměření:

ELEKTRONIKA.ONLINE :
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru

ELEKTRONIK-INFO:
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU

COMPONENTS:
WWW.COMPONENTS.ONLINE
  kontakt:

MALUTKI media s.r.o.
Těrlická 475/22
735 35 Horní Suchá
tel. 00420-603531605
e-mail: info@malutki-media.com



All trademarks are the property of their respective owners.
ISSN 1801-3813