Adresář
 

KEMET
 

INTEL
 

CODICO
 

akYtec GmbH
 

Future Electronics
 

Foremost Electronics
 

Littelfuse
 

Mouser Electronics
 

RUTRONIK
 

Infineon Technologies AG
 

TTI, Inc.
 

ANRITSU
 

Power Integrations
 

AXIOMTEK
 

TDK Corporation
HomePage
Elektronické součástky
Embedded
Automatizace průmyslu
Bezpečnost
Měřicí technika
Nářadí a pomůcky
Elektromobilita
Solární energie
Osvětlení
Zaměstnání
Veletrhy, výstavy, akce
Zajímavé videa
Různé
BHI260AB
 
An All-in-One Programmable Smart Sensor
SMI200
 
Nový pohled na klasiku: Kompaktní HMI s
BAHCO
 
Sada izolovaných klíčů BAHCO
s-Sense
 
Moduly s-Sense firmy R&D SOFTWARE SOLUTI
LP-RF
 
Panasonic: LP-RF – cenově dostupné laser
TH381
 
Miniaturní těsné svorky řady TH381
TP-1303
 
Dvoukanálové napájecí zdroje Twintex řad
AR236.B a AR232.B
 
Bezdrátové záznamníky AR236.B a AR232.B
JZ-500 a JZ-500-C
 
Kabely JZ-500 a JZ-500-C černé barvy fir
HF41F
 
Subminiaturní výkonová relé řady HF41F f

Co jste možná nevěděli o přepínačích …

Co jste možná nevěděli o přepínačích …

Nejdůležitější informace se dozvíte přímo z kolébkového přepínače. Tedy za předpokladu, že rozumíte základním značkám.

Na kolébkových přepínačích opravdu není mnoho místa pro technické informace, ale přece jich tam najdete dost. Čtěte tedy s námi, co nám Marquardt píše. Nezabere to hodně času a určitě se to vyplatí.

A. Značka Marquardt. B. Série konkrétního produktu Marquardt

C. Maximální spínaný proud pro střídavé napětí
Maximální dovolená trvalá elektrická zátěž. Většina spínačů Marquardt je vhodná pro spínání ohmických zátěží, ale také ke spínání motorů. Ve specifikaci se používá závorková notace, například 6 (4) / 250 V AC, hodnota před závorkou udává vypínací proud a hodnota v závorce je nominální motorový proud.

G. Maximální spínaný proud pro střídavé napětí (USA, Canada) 

Spínače certifikované severoamerickými zkušebnami mají uvedeny hodnoty podle amerických standardů USA (UL) a Kanada (CSA). Motorová zátěž může být také udána v HP (Horse Power - koňská síla). Mechanicky - jeden HP je výkon, potřebný k přemístění 33000 liber na vzdálenost jedné stopy za 1 minutu ( 33000ft-lb/min). Jeden HP je ekvivalentní 746 wattům elektrického výkonu. Myslete na to, že AC motor má při zapínání 6 až 8 krát vyšší odběr, než běžící motor. Přítomnost údajů v HP indikuje, že je spínač vhodný pro spínání motorů. Pokud tyto údaje chybí, spínač byl testován na 75% nominální induktivní zátěže.

I. Nárazový proud Povolené hodnoty (kapacitních) proudových špiček obvykle Marquardt uvádí společně s maximálním povoleným trvalým proudem s lomítkem. Např. 5/100 A 250 V AC. Vodítkem pro určení maximálního induktivního náběhového proudu je pravidlo šestinásobku uvedeného motorového proudu v závorce např. u 12(4) A je to 24 Ampér. Klasická žárovka je nejtypičtější příklad velkého náběhového proudu - u ní to může být až 20 nebo i více násobek pracovního proudu.

Nominální údaje pro spínání stejnosměrných napětí.
Jelikož je rozsah používaných stejnosměrných napětí velmi široký a spínací vlastnosti silně ovlivňuje konkrétní aplikace, není obvyklé udávat stejnosměrné specifikace. Existuje ale nepsané pravidlo, že udaná maximální hodnota proudu pro síťové střídavé napětí platí i pro stejnosměrné napětí, ovšem pouze do hodnoty 30VDC, životnost je snížena o jednu třetinu. Například spínač s uvedenou hodnotou 10A 250VAC bude uspokojivě spínat 10A při napětích do 30 VDC. Pokud je na spínači uvedena stejnosměrná specifikace, je to vždy pro ohmickou zátěž. Induktivní a kapacitní zátěže je vždy nutné testovat.

D. Certifikáty Většina spínačů Marquardt byla testována podle EN 61058-1 nebo IEC 61058-1. Na těle spínače je potom zobrazen symbol ENEC (i s identifikačním číslem zkušebny). Certifikáty pro USA a Kanadu jsou podle UL 61058.
Značky zkušeben
ENEC – Evropa (https://www.enec.com/members.php?s=2)
UL – USA
CSA – Kanada

Některé spínače jsou určeny pro domácí spotřebiče. Tyto splňují požadavky IEC/EN 60335-1:2001/2002, kapitola 30. Jsou identifikovány písmenem "G" ve specifikaci nebo na výkrese či balení. Materiály těchto spínačů prošly tzv. Glow Wire Testem.

E. Frekvence spínání Od spínačů, u kterých se očekává více než 2 000 sepnutí za rok, očekává zkušebna elektrickou životnost větší než 50 000 sepnutí. Většina spínačů Marquardt tento požadavek splňuje, jsou označeny symbolem 5E4 (čili 50 000 v exponenciálním vyjádření) jako dodatková specifikace. Spínače, které nemají tuto specifikaci uvedenu, jsou schváleny pro 10 000 sepnutí.

Životnost
Mechanická životnost je počet možných sepnutí bez elektrické zátěže na kontaktech. Elektrická životnost je pak totéž s nominální zátěží na kontaktech. Čím nižší je elektrická zátěž, tím více se blíží elektrická životnost mechanické.

F. Okolní teplota

Označení povolené teploty okolí např. T 85 znamená, že je spínač možné použít v prostředí s maximální teplotou okolí 85°C podle bezpečnostních standardů EN 61058 nebo IEC 61058-1. Označení T85/55 znamená, že zatímco na straně vývodů je povolena teplota okolí max. 85°C, tak na straně aktuátoru (např. kolébky spínače) je to pouze 55°C.

H. Rating Code UL: R87

Vzdálenost kontaktů
Většina spínačů Marquardt splňuje požadavek na plné odpojení od sítě. Podmínkou je vzdálenost alespoň 3 mm mezi rozpojenými kontakty. Spínače, které nejsou vhodné pro plné odpojení od sítě, jsou označeny symbolem μ. Při použití těchto spínačů je pak nutné v instalaci zajistit možnost plného odpojení od sítě konektorem nebo jiným odpojovacím zařízením. µ = micro-gap, znamená, že vzdálenost rozpojených kontaktů je < než 3 mm.

Na skladě máme asi 50 různých produktů Marquardt ke čtení.  Pokud na nich najdete napsáno něco, čemu nebudete rozumět, dejte nám vědět.

Vaše zprávy čekáme na info@soselectronic.cz. Pokud nic nepřijde, i tehdy budeme spokojeni, bude to totiž znamenat, že je vše jasné :)

Zdroj: http://www.soselectronic.cz/articles/marquardt/co-jste-mozna-nevedeli-o-prepinacich-2287

2019040306 / 10.04.2019 / Elektronické součástky / SOS electronic s.r.o. /

Král modulů LTE Cat4
Král modulů LTE Cat4
Nový Quectel modul EG25-G je optimalizován speciálně pro aplikace M2M a IoT. Je celosvětově 4G kompatibilní a díky 3GPP Rel. 11. a technologii LTE poskytuje maximální rychlost přenosu dat až 150Mb/s downlink a 50Mbps uplink. Modul EG25-G jsme zařadili mezi náš skladový sortiment.
.....
Ověřené a vylepšené senzory pro měření rozdílu tlaků
Senzory série SDP800 firmy Sensirion jsou spolehlivým řešením pro precizní měření průtoku vzduchu v nejnáročnějších, ale na náklady citlivých aplikacích pro ohřev, ventilaci a klimatizaci (HVAC), jako je řízení průtoku ve ventilačních rozvodech (VAV), řízení kotlů, větrání s rekuperací a monitorování filtrů.
.....
Ověřené a vylepšené senzory pro měření rozdílu tlaků
Technické poradenství u vás během naší „Tools Tour“
Technické poradenství u vás během naší „Tools Tour“
V uplynulých týdnech jsme se vydali na turné k vám, přímo do vašich firem. Tvrdíme, že v dnešní digitální době je cenné si naše produkty „osahat“ naživo a popovídat si o nich. Ba co víc, technické rady jsou k nezaplacení.
.....
Svorkovnice v sedmi barvách
Zelená, šedá, černá, modrá, červená, žlutá a oranžová - barevné svorkovnice Euroclamp radikálně snižují možnost nesprávného zapojení.
.....
Svorkovnice v sedmi barvách
Rozšiřujeme portfolio IoT produktů o světovou značku USR IoT
Rozšiřujeme portfolio IoT produktů o světovou značku USR IoT
Náš nový dodavatel je odborník na průmyslovou komunikaci IoT se zaměřením na sériové datové sítě a aplikace M2M. Zárukou jeho odbornosti je i certifikace kvality ISO9001 a 20 let zkušeností v byznysu.
.....
Odolné průmyslové konektory - barevnější a levnější
Konektory série CA Hirschmann mají těleso vyrobené ze zesíleného plastu, jsou mimořádně spolehlivé, dokonce i v těžkých podmínkách s vysokou úrovní vlhkosti a prašnosti. Praktické barevné rozlišení je výhodné při instalaci i při údržbě.
.....
Odolné průmyslové konektory - barevnější a levnější
Vyzkoušejte “PlusMinus” - ideální šroubovák pro jističe a svorkovnice
Vyzkoušejte “PlusMinus” - ideální šroubovák pro jističe a svorkovnice
Speciální šroubovák, který není ani plochý ani křížový, ale kombinuje to nejlepší z obou. A to už je opravdu velké PLUS.
.....
Jak funguje EMC filtr?
Švýcarská společnost Schurter nabízí EMC filtry, proudově kompenzované tlumivky jakož i filtry integrované se zásuvkou, vypínačem a pojistkou. Typický EMC filtr obsahuje proudově kompenzovanou tlumivku a kondenzátory třídy X a Y. Jak to ale funguje?
.....
Jak funguje EMC filtr?
Zhaga. Chytré osvětlení pro chytrá města
Zhaga. Chytré osvětlení pro chytrá města
Moderní LED svítidla budou moci díky senzorům a komunikačním modulům poskytovat i chytré služby. Klíčovou součástí těchto svítidel jsou konektory série LUMAWISE Endurance S. Najdete je v našem sortimentu pod značkou TE Connectivity, která je členem konsorcia Zhaga - organizace pro standardizaci komponentů určených k výrobě LED svítidel pro veřejné osvětlení.
.....
3 praktické sety multimetrů pro spolehlivé měření
3 nejprodávanější multimetry ve třech setech pro průmyslovou údržbu - Fluke IMSK nabízí skvělou příležitost pořídit si špičkový přístroj spolu s klešťovým multimetrem a příslušenstvím za zvýhodněnou cenu se slevou 15%.
.....
3 praktické sety multimetrů pro spolehlivé měření
Na světě je první GSM/NB2 kombinovaný modul 
Na světě je první GSM/NB2 kombinovaný modul
Quectel Wireless Solutions, přední světový dodavatel modulů pro internet věci (IoT), uvedl na trh první kombinovaný modul LTE Cat NB2/GSM s duálním režimem BC92, který podporuje fallback mezi sítěmi GSM a NB-IoT a zajišťuje využití síťového pokrytí obou technologií.
.....
Více konektivity za méně peněz
WizFi360 je rychlý, cenově výhodný a hlavně jednoduchý plug&play WiFi modul WIZnet, který je ideální pro různé mobilní bezdrátové IoT aplikace jako jsou vzdálené monitorování nebo senzorové aplikace.
.....
Více konektivity za méně peněz
Infrakamery, které vidí až 4x více detailů než jejich předchůdci
Infrakamery, které vidí až 4x více detailů než jejich předchůdci
Nové infrakamery TG267 a TG297 výrazně urychlují proces tepelné diagnostiky. Rozlišení 160x120px, kombinovaný obraz MSX, nový laser, větší displej nebo snadný přenos dat do mobilních zařízení nyní navíc dostanete za cenu lepší, než byste čekali.
.....
Modul FIS5084 odhalí únik HFC
Stručný návod jak funguje FIS modul pro detekci úniků chladiva, shrnutí jeho vlastností a technické detaily, které nenajdete v běžně dostupném datasheetu.
.....
Modul FIS5084 odhalí únik HFC
Robustné krabičky s elegantným dizajnom
Robustné krabičky s elegantným dizajnom
Séria krabičiek Hammond 1557 prináša prekvapivo príťažlivé riešenie priemyselnej vodotesnej krabičky, s tromi možnosťami montáže, pre rôzne ovládacie panely alebo monitorovacie jednotky.
.....
TŘI důvody pro DC/DC měniče série TRI
Zesílený izolační systém, vysoká přechodná imunita a kompaktní pouzdro DIP24. Díky nejnovějším certifikátům bezpečnosti IT je řada TRI značky TRACOPOWER perfektní volbou pro náročné aplikace v průmyslu, dopravě a přístrojové technice.
.....
TŘI důvody pro DC/DC měniče série TRI
Praktický dvojitý držák pro Nano-SIM karty
Praktický dvojitý držák pro Nano-SIM karty
Dvě SIM karty nám dávají možnost volby operátora s lepším pokrytím, jakož i možnost využívat 4G nebo LPWA technologie. Držák Attend série 115S pro dvě nano-SIM karty má oproti konkurenci několik ověřených výhod.
.....
Kontakt Trio - sada pro dokonalé ošetření kontaktů
Silná trojice sprejů Kontakt Chemie pro kvalitní a spolehlivý kontakt v cenově zvýhodněném balení.
.....
Kontakt Trio - sada pro dokonalé ošetření kontaktů
Zajímavé videa


Arduino LED filament clock


How Intel Makes Chips: Concept to Customer


Ghostbuster's Theme on eight floppy drives


Darude - Sandstorm on Eight Floppy Drives


HDD and Floppy Music: Nirvana - Smells Like Teen Spirit
Firma týdne

KEMET
Adresář


KEMET


INTEL


CODICO


akYtec GmbH


Future Electronics


Foremost Electronics


Littelfuse


Mouser Electronics


RUTRONIK


Infineon Technologies AG


TTI, Inc.


ANRITSU


Power Integrations


AXIOMTEK


TDK Corporation


VISHAY


STMicroelectronics


Texas Instruments


Advantech


Microchip Technology Inc.


Molex, LLC


ON Semiconductor


NeoPhotonics


Murata Manufacturing Co.,


NEXPERIA


FARNELL


ICP Deutschland GmbH


SEMTECH


Yamaichi Electronics USA Inc.


TE Connectivity
Kalendář
ELEKTRO 2020, MOSKVA, Rusko, 8.6.-11.6.2020
PCIM Europe, Nuremberg, 28.7.-30.7.2020
SMTconnect 2020, Nuremberg, 28.7.-30.7..2020
IMTS2020, 14.9.-19.9.2020, Chicago, IL
NEPCON Nagoya, Japan, 21.10.-23.10.2020
SPS 2020, Nuremberg, 24.11.-26.11.2020
NEPCON Japan, Tokio, 20.1.-22.1.2021
ISE 2021, Barcelona, Spain, 2.2.-5.2.2021
DistribuTECH, 9.2.-11.2.2021, San Diego, CA
DistribuTECH, 25.1.-27.1.2022, Dallas, TX
DistribuTECH, 7.2.-9.2.2023, San Diego, CA
DistribuTECH, 23.1.-25.1.2024, Indianapolis, IN
DistribuTECH, 11.2.-13.2.2025, Dallas, TX
Interesting video
The ISS Design Challenge ...
Interesting video
Mouser Electronics Warehouse Tour with Grant Imahara
naše portály dle jazyka:

česko/slovenská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ

anglická jazyková verze:
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.COMPONENTS.ONLINE

polská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL

ruská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU
naše portály dle zaměření:

ELEKTRONIKA.ONLINE :
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru

ELEKTRONIK-INFO:
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU

COMPONENTS:
WWW.COMPONENTS.ONLINE
  kontakt:

MALUTKI media s.r.o.
Těrlická 475/22
735 35 Horní Suchá
tel. 00420-603531605
e-mail: info@malutki-media.comAll trademarks are the property of their respective owners.
ISSN 1801-3813