HomePage
Elektronické součástky
Embedded
Automatizace průmyslu
Bezpečnost
Měřicí technika
Nářadí a pomůcky
Elektromobilita
Solární energie
Osvětlení
Zaměstnání
Veletrhy, výstavy, akce
Zajímavé videa
Různé
WIHA-SB24670
 
Vícefunkční LED svítilna značky WIHA
G2RV-SR
 
Reléové moduly rozhraní OMRON řady G2RV-
LUP-20-LED
 
Stolní lupa LUP-20-LED-SMD
AQZ202
 
Relé PhotoMOS s vysokým výkonem: nové ty
AQV252G3S
 
Výkonové PhotoMOS relé
MIC2544
 
MIC2544 - rodina obvodů power switch Mic
FTDI CleO35
 
FTDI CleO35 - modul s CE a FCC certifiká
2JW0124
 
LTE anténa pro náročné aplikace
Arduino UNO R3
 
NerO - Arduino UNO R3 kompatibilní deska
TP-4300 Twintex
 
Lineární laboratorní napájecí zdroje TP-

Česká firma MICRORISC slaví čtvrtstoletí

Česká firma MICRORISC slaví čtvrtstoletí

MICRORISC s. r. o., česká firma specializovaná na výzkum, vývoj, distribuci a export moderních elektronických komponent a modulů, slaví 25 let. MICRORISC patří mezi přední technologické firmy. Mírou invence, vyjádřenou například počtem českých, evropských a US patentů, se řadí k nejúspěšnějším v oboru a výsledky její práce sahají daleko za hranice naší republiky.

S významným výročím Vám nabízíme rozhovor s jednatelem a zakladatelem společnosti - Ing. Vladimírem Šulcem, Ph.D.

Firmu jste založili jako studenti ČVUT. Vaší prvotinou byl autoalarm na dálkové ovládání s plovoucím kódem, ale od té doby již uplynulo mnoho času. Čím přesně se zabývá firma MICRORISC dnes, kam jste došli?

MICRORISC se od roku 2000 zaměřuje na výzkum a vývoj, dnes již ve vlastním Výzkumném a Technologickém Centru. Zde vyvíjíme bezdrátovou síťovou technologii „IQRF“ (pozn. IQRF = intelligent radio frequency). Je využívána po celém světě v automatizaci budov, výrobě, chytrých městech, k ovládání sítí elektronických výrobků, měřičů, senzorů a k jejich komunikačnímu propojení, takže jsme dlouhodobými propagátory Internetu věcí.

Vaší základnou je tedy tým vývojových pracovníků, kteří bádají nad chytrými čipy přenášejícími bezdrátový signál?

Zjednodušeně ano, jsme hodně vývojově orientovaná firma. S kolegy se neustále snažíme posouvat hranice našich možností. To nás baví a naplňuje. Výběrově děláme i zakázkový vývoj a zastupujeme několik výrobců kvalitních komponent. Dlouhodobou spolupráci, která přerostla až v přátelství, máme s firmami jako Microchip Technology, Formike, Well Link či Fujitsu.

Fujitsu z Japonska, Microchip z USA, dobré vztahy máte i v Číně. Co musí malá česká firma dělat, aby se „přátelila“ s takovými světovými značkami a odlišnými kulturami?

Vše je především o dlouhodobé spolupráci a vzájemném odborném i lidském respektu. Rozhodně to není o jakékoliv servilitě, naopak, pokud je něco špatně, řeknu to nahlas, také vždy a všude nadšeně mluvím o naší zemi. Ale snad všude funguje lidský rozměr a přátelství budované na společných prožitcích a dobrých zkušenostech, na úctě k tomu druhému a respektu k jeho hodnotám.

Čím si myslíte, že se odlišujete od konkurence?

Když se zaměřím na naše hlavní dítko, technologii IQRF, pak od jejího představení v roce 2004 pokračuje nejenom soustavný vývoj bezdrátových modulů, ale rozvoj celé technologie. Ta už má tolik nadstaveb, odborných materiálů, služeb, programů a komunit, že přerostla v komplexní ekosystém.

Její hlavní přidanou hodnotou je především jednoduchost začlenění bezdrátové komunikace do elektronických zařízení bez nutnosti složitého vývoje či programování. Navíc obsahuje jinak poměrně náročně realizovatelnou podporu mesh sítí.

O technologii IQRF je v poslední době v odborných kruzích hodně slyšet. Nedávno získala významné vědecké ocenění Česká hlava, pořádáte zajímavé akce. Jak náročné je dostat se do povědomí veřejnosti?

Donedávna jsme moc nevěděli, co je to marketing, ale začínáme se učit. Míříme na poměrně specifické skupiny. Naším cílem je pomáhat výrobcům elektroniky vylepšovat jejich produkty a umožnit jim tak neustálou inovaci. Přesně v duchu našeho sloganu … ENABLING FUTURE INNOVATION.

Komunikujeme různými směry a prostředky, důležitá jsou kvalitní témata s dobrým obsahem. Proto realizujeme nové projekty, účastníme se veletrhů a konferencí, pořádáme však také naše vlastní konference a soutěže.

Přibližte nám ty nejnovější projekty.

Před třemi lety jsme založili IQRF Allianci. To je mezinárodní komunita vývojářů, výrobců, univerzit, vývojových center a business profesionálů využívajících bezdrátovou technologii IQRF. Aliance dnes sdružuje přes 50 technických firem a univerzit z USA, Velké Británie, Skandinávie, střední Evropy, Izraele a Indie. Každá firma vyvíjí svá zařízení a realizuje své know-how, všechna zařízení se mohou nakonec propojit pomocí IQRF technologie do jedné bezdrátové sítě a v ní spolupracovat.

V loňském roce jsme také spustili program IQRF Smart School na podporu výuky, vzdělávání a praktických dovedností studentů. Jde nám o to dostat praktické znalosti do škol, ale také získávat a vychovávat si nové odborníky.

A co se týče událostí. Jaké máte v hledáčku letos?

Pravidelně se účastníme veletrhů v Německu - Light and Building , Electronica, Embedded World. Před pár dny jsme se vrátili z OpenStack Summitu v americkém Austinu, kde naši partneři před 7500 techniky prezentovali open source řešení sběru a okamžitého zpracování dat pomocí IQRF sítě. To vše před jejich očima na místě.

Na konci května pořádáme mezinárodní IQRF konferenci, kde se budou profesionálové zabývat IoT, inteligentními městy, chytrými budovami a zařízeními. Připravujeme oznámení nového velkého projektu. Blíží se vyhlášení konstruktérské soutěže IQRF Wireless Challenge. Aktivit je opravdu mnoho.

Úspěšní lidé a korporace často také „vracejí“ společnosti svůj úspěch, podporují různé nadace či sociální aktivity. Je to také váš případ?

My máme sice ke korporacím hodně daleko, ale náš úspěch chceme sdílet a snažíme se pomáhat tam, kde cítíme potřebu, především cíleně a dlouhodobě v rámci charitativních projektů v našem regionu. Také věříme ve vzdělanost a její důležitost pro budoucí prosperitu, proto se snažíme k ní trochu přispět, například programem Smart School nebo pořádáním soutěže Nejlepší student.

A co Vy za sebe považujete za dobu svého podnikání za největší úspěch?

Naše firma, produkty i články publikované na zahraničních vědeckých konferencích získaly mnoho různých ocenění, zohledňujících technologickou úroveň, obchodní výsledky či export. Každého takového ocenění si velice vážíme. Stejně tak si samozřejmě vážíme všech obchodních úspěchů a realizovaných zakázek, které zase vypovídají o tom, jak jsou s námi spokojení naši zákazníci. Za obrovský úspěch našeho mnohaletého podnikání však já osobně, z pozice majitele a jednatele, považuji to, že se nám podařilo vybudovat kvalitní a profesionální tým, který firmu neustále posouvá dopředu k naší vizi, že i my můžeme měnit svět k lepšímu a že za námi zůstává něco reálného, něco opravdového.

2016051501 / 15.05.2016 / Různé / MICRORISC s.r.o. /
Studenti středních a vysokých škol sbírali senzorická data na IQRF IoT Hackatonu
Studenti středních a vysokých škol sbírali senzorická data na IQRF IoT Hackatonu
Ve dnech 15. – 16. 11. 2016 se na Smíchovské střední průmyslové škole v Praze konal IQRF IoT Hackaton, událost, na níž byly vidět nejrůznější technologie využívané v oblasti Internetu věcí.
.....
IQRF Alliance ukázala realitu fungování IoT na veletrhu electronica 2016
Ve dnech 8. - 11. 11. 2016 se v Mnichově konal nejvýznamnější mezinárodní veletrh elektronických součástek, systémů a aplikací electronica 2016. Stánek IQRF Alliance byl doslova nabitý energií a zájmem návštevníků. Zejména díky bezdrátovým interoperabilním zařízením a bezdrátové platformě pro Internet věcí - IQRF. Výrobce technologie, firma MICRORISC, představil zcela nový koncept „Interoperable - Simple - Secure“. Největší pozornost přitahovalo praktické „interaktivní demo“ z více než 30 interoperabilních zařízení od různých firem.
.....
IQRF Alliance ukázala realitu fungování IoT na veletrhu electronica 2016
AAEON vstoupil do IQRF Alliance
AAEON vstoupil do IQRF Alliance
AAEON, přední výrobce moderních průmyslových a embedded výpočetních platforem, se stal členem IQRF Alliance.
.....
IQRF zóny pokryjí Českou republiku pro Internet věcí
IQRF konference v Praze se stala dějištěm významného posunu v realizaci chytrých měst, budov a IoT. Ve dnech 25. - 26. 5. 2016 se zde sešlo více než sto třicet odborníků z osmdesáti firem z celého světa. MICRORISC představil nový projekt IQRF.zone, který pokryje bezdrátovým signálem domácnosti, města, ale i nákupní centra nebo výrobní podniky České republiky a dalších států. Svou vizi IoT představily také významné společnosti jako O2, Microsoft, IBM nebo Intel.
.....
IQRF zóny pokryjí Českou republiku pro Internet věcí
Česká firma MICRORISC slaví čtvrtstoletí
Česká firma MICRORISC slaví čtvrtstoletí
MICRORISC s. r. o., česká firma specializovaná na výzkum, vývoj, distribuci a export moderních elektronických komponent a modulů, slaví 25 let. MICRORISC patří mezi přední technologické firmy. Mírou invence, vyjádřenou například počtem českých, evropských a US patentů, se řadí k nejúspěšnějším v oboru a výsledky její práce sahají daleko za hranice naší republiky.
.....
IQRF Alliance na veletrhu Light+Building 2016
IQRF Alliance se zúčastnila známého veletrhu Light+Building ve Franfurtu nad Mohanem. Ten probíhal od 13. do 18. 3. a navštívilo jej více než 210 000 návštěvníků a přes 2500 vystavovatelů.
.....
IQRF Alliance na veletrhu Light+Building 2016
Uvolněn nový IQRF OS 3.08!
Uvolněn nový IQRF OS 3.08!
Byla vydána nová verze operačního systému IQRF OS 3.08 pro všechny transceivery TR-xxD.
.....
IQRF konference se blíží, nezapomeňte se zaregistrovat!
Do 31. března máte možnost se registrovat na IQRF konferenci za snížené early-bird ceny! Konference se bude konat v Praze 25. a 26. 5. 2016.
.....
IQRF konference se blíží, nezapomeňte se zaregistrovat!
Přihlaste svou bezdrátovou aplikaci do IQRF Wireless Challenge II podávání soutěžních projektů zahájeno
Přihlaste svou bezdrátovou aplikaci do IQRF Wireless Challenge II podávání soutěžních projektů zahájeno
Soutěž IQRF Wireless Challenge o nejlepší bezdrátové aplikace graduje. Otevíráme přihlašování projektů. Soutež byla prodloužena do konce dubna 2016.
.....
IQ HOME přináší bezdrátové senzory a nástroje do IQRF Wireless Challenge II
Firma IQ HOME se právě stala partnerem soutěže IQRF Wireless Challenge II a přináší nové bezdrátové produkty pro všechny soutěžící se slevou 30%. Bezdrátové senzory teploty a vlhkosti, ethernetové gatewaye založené na raspberry Pi nebo testery dosahu signálu jsou k dispozici všem soutěžícím.
.....
IQ HOME přináší bezdrátové senzory a nástroje do IQRF Wireless Challenge II
Microchip jako nový partner IQRF Wireless Challenge přináší vývojové chipKITy pro soutěžící
Microchip jako nový partner IQRF Wireless Challenge přináší vývojové chipKITy pro soutěžící
Microchip Technology Inc. se právě stal partnerem soutěže IQRF Wireless Challenge II a přináší nové vývojové nástroje chipKIT™ pro všechny soutěžící se slevou 30%! Vývojové kity chipKIT™ uC32 dostane také všech 6 vítězů v soutěži jako cenu.
.....
Mezinárodní aliance vývojářů a firem řešila v Brně budoucnost chytrých měst
Inteligentní křižovatky, které sladí zelenou vlnu pro záchranné jednotky, veřejná parkoviště, která řidiče sama navedou na volná místa nebo pouliční osvětlení automaticky šetřící energii v době nízkého provozu. Tento na první pohled sci-fi scénář už nepatří do amerických filmů, ale do světových i českých inteligentních měst.
.....
Mezinárodní aliance vývojářů a firem řešila v Brně budoucnost chytrých měst
IQRF Wireless Challenge II: soutěž o nejlepší bezdrátovou aplikaci 
IQRF Wireless Challenge II: soutěž o nejlepší bezdrátovou aplikaci
IQRF Alliance vyhlašuje druhý ročník soutěže IQRF Wireless Challenge o nejlepší aplikace využívající bezdrátovou technologii IQRF a nabízí odměny v hodnotě přes 100 000 Kč.
.....
Nový bezdrátový produkt za pouhých 7 týdnů
Členové IQRF Alliance PROTRONIX, CIS a MICRORISC právě představili kompletní řešení pro sběr a vizualizaci dat ze senzorů měřících CO2, relativní vlhkost a teplotu vzduchu. Propojení bezdrátové komunikace IQRF, kombinovaného senzoru, cloudových služeb a ethernetové či GSM brány vzniklo během neuvěřitelných 7 týdnů.
.....
**-Úspěch bezdrátové technologie IQRF na světovém veletrhu electronica 2014
**-Úspěch bezdrátové technologie IQRF na světovém veletrhu electronica 2014
**-V listopadu 2014 oslavila česká bezdrátová technologie IQRF významné výročí 10 let své existence, a to především úspěšnou exhibicí na mezinárodním veletrhu electronica v Mnichově. IQRF® je komplexní technologické řešení umožňující výrobcům inovovat jakýkoliv jejich výrobek, poskytnout mu bezdrátovou konektivitu a volitelně i připojení ke zbytku světa přes Internet. Jednoduše. Levně.
.....
**-Protokol IQRF DPA pro jednoduchou tvorbu bezdrátových produktů oceněn na veletrhu embedded world
**-Téměř devět set vystavovatelů a dvacet šest tisíc návštěvníků z celého světa se na konci února opět sešlo na veletrhu elektroniky a vložených technologií embedded world v Norimberku. Také letos byla udílena cena v oblasti hardware, software a vývojových nástrojů embedded AWARD 2014, která vyzdvihuje unikátní a pokrokové vývojové projekty.
.....
**-Protokol IQRF DPA pro jednoduchou tvorbu bezdrátových produktů oceněn na veletrhu embedded world
**-IQRF Alliance přináší bezdrátové sítě bez programování
**-IQRF Alliance přináší bezdrátové sítě bez programování
**-Po deseti letech vývoje a úspěšných aplikací bezdrátové komunikační technologie IQRF spustila česká elektrotechnická firma MICRORISC nadnárodní projekt IQRF Alliance.
.....
**-Otevření Výzkumného a Technologického Centra MICRORISC
**-MICRORISC s. r. o., česká firma specializovaná na výzkum, vývoj, distribuci a export moderních elektronických komponent a technologií, otevřela Výzkumné a technologické centrum v průmyslové zóně Jičína. Výzkumné a Technologické Centrum MICRORISC je první svého druhu na Jičínsku.
.....
**-Otevření Výzkumného a Technologického Centra MICRORISC
Firma týdne

Taiwan Semiconductor
Adresář


Taiwan Semiconductor


ROHM Semiconductor


ČEZ a.s.


NEXPERIA


Foremost Electronics


RS Components Sp. z o.o.


SECTRON


Willow Technologies


ABB


Visual Communications Company, LLC


ACS Motion Control


LASER COMPONENTS


TME Czech Republic s.r.o.


Hradil Spezialkabel GmbH


Sonderhoff Holding GmbH


Radio Frequency Systems


Siemens


Apacer Technology Inc.


Pico Technology


LEM


AERCO


MENCOM


Analog Devices


HIROSE ELECTRIC CO., LTD


AVNET


PANDUIT


GaN Systems


COGNEX


PROVERTHA


IPETRONIK
Kalendář
AUTOMATICON 2019, Warsaw, PL, 26.-29.3.2019
HANNOVER MESSE 2019, 1.-5.4.2019, DE
Hong Kong International Lighting Fair, 6.-9.4.2019
LIGHTFAIR 2019, Philadelphia, PA USA, 21.5.-23.5.2019
SENSOR+TEST 2018, 26.-29.6.2019, Nuremberg, DE
productronica 2019, Munich, DE, 12.-15.11.2019
DistribuTECH, 28.1.-30.1.2020, San Antonio, TX
IMTS2020, 14.9.-19.9.2020, Chicago, IL
ISE 2021, Barcelona, Spain, 2.2.-5.2.2021
DistribuTECH, 9.2.-11.2.2021, San Diego, CA
DistribuTECH, 25.1.-27.1.2022, Dallas, TX
DistribuTECH, 7.2.-9.2.2023, San Diego, CA
DistribuTECH, 23.1.-25.1.2024, Indianapolis, IN
DistribuTECH, 11.2.-13.2.2025, Dallas, TX
Interesting video
The ISS Design Challenge ...
Interesting video
Mouser Electronics Warehouse Tour with Grant Imahara
naše portály dle jazyka:

česko/slovenská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ

anglická jazyková verze:
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.COMPONENTS.ONLINE

polská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL

ruská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU
naše portály dle zaměření:

ELEKTRONIKA.ONLINE :
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru

ELEKTRONIK-INFO:
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU

COMPONENTS:
WWW.COMPONENTS.ONLINE
  kontakt:

MALUTKI media s.r.o.
Těrlická 475/22
735 35 Horní Suchá
tel. 00420-603531605
e-mail: info@malutki-media.comAll trademarks are the property of their respective owners.
ISSN 1801-3813