Adresář
 

Digi-Key Electronics
 

Durakool
 

KEMET
 

INTEL
 

CODICO
 

akYtec GmbH
 

Future Electronics
 

Foremost Electronics
 

Littelfuse
 

Mouser Electronics
 

RUTRONIK
 

Infineon Technologies AG
 

TTI, Inc.
 

ANRITSU
 

Power Integrations
HomePage
Elektronické součástky
Embedded
Automatizace průmyslu
Bezpečnost
Měřicí technika
Nářadí a pomůcky
Elektromobilita
Solární energie
Osvětlení
Zaměstnání
Veletrhy, výstavy, akce
Zajímavé videa
Různé
BHI260AB
 
An All-in-One Programmable Smart Sensor
SMI200
 
Nový pohled na klasiku: Kompaktní HMI s
BAHCO
 
Sada izolovaných klíčů BAHCO
s-Sense
 
Moduly s-Sense firmy R&D SOFTWARE SOLUTI
LP-RF
 
Panasonic: LP-RF – cenově dostupné laser
TH381
 
Miniaturní těsné svorky řady TH381
TP-1303
 
Dvoukanálové napájecí zdroje Twintex řad
AR236.B a AR232.B
 
Bezdrátové záznamníky AR236.B a AR232.B
JZ-500 a JZ-500-C
 
Kabely JZ-500 a JZ-500-C černé barvy fir
HF41F
 
Subminiaturní výkonová relé řady HF41F f

Nové aplikace pro senzorovou techniku a algoritmy

Nové aplikace pro senzorovou techniku a algoritmy

Inteligence pro pole: Zemědělský robot Bosch automaticky likviduje plevele a bez jedu

 • Výzva: Vypěstovat více potravin pro rostoucí celosvětovou populaci,
 • Cíl výzkumu firmy Bosch: Automatizace a zjednodušení šlechtění rostlin a likvidace plevelů
 • Přístup firmy Bosch: Vyvinout inteligentního zemědělského robota s cílem přispět k udržitelné „zelené revoluci”

  Stuttgart a Renningen, Německo – V roce 1950 farmář dokázal vypěstovat cca 2500 kilogramů pšenice na hektar zemědělské půdy. Dnes je toto číslo více než trojnásobné. Aby bylo možné uživit rostoucí světovou populaci, budou další technické inovace nezbytné. A právě zde může zemědělský robot Bosch „Bonirob” hrát důležitou roli. „Využíváme svých zkušeností v oblasti senzorové techniky, algoritmů a rozpoznávání obrazu, abychom přispěli ke zlepšení kvality života, a to i v oblastech, které jsou pro společnost Bosch nové,” říká profesor Amos Albert, generální ředitel Bosch start-upu Deepfield Robotics. Podle odhadů je třeba zvyšovat zemědělské výnosy o 3 procenta ročně, aby bylo možné udržet krok s růstem počtu obyvatel. Společně s inovativní zemědělskou technikou a lepší ochranou plodin, hraje velmi důležitou roli efektivní šlechtění rostlin. Bonirob na jedné straně automatizuje a urychluje analýzu šlechtění rostlin. Na druhé straně pomáhá minimalizovat dopad rostlinné výroby na životní prostředí. Robot o velikosti kompaktního automobilu je vybaven softwarem, který pomáhá určit jeho polohu na centimetr přesně.

  Enviromentální snímače a zpracování obrazu ve šlechtění rostlin
  Dnešní vědci jsou schopni analyzovat genetickou výbavu nových odrůd v ohromném detailu – v laboratoři. Nicméně jen skutečné polní podmínky ukáží, jak dobře rostliny opravdu rostou: Zda jsou odolné vůči škůdcům, jako jsou housenky a viry, a kolik hnojiva a vody potřebují. Pomocí usilovné manuální práce na poli vědci zkoumají a analyzují tisíce rostlin, zaznamenávají velikost a barvu jejich listů, velikost a tvar ovoce, růstové formy, napadení hmyzem a obsah chlorofylu. Na základě těchto zjištění se potom rozhodují, které kmeny rostlin mají být dále sledovány. Bosch Bonirob je pojmenován podle tohoto procesu hodnocení rostliny, který je v němčině známý jako Bonitur. Než jsou zdokonalené plodiny připraveny pro uvedení na trh, může to trvat i 10 let. A s tím může pomoci automatické rozpoznávání obrazu robota. „Algoritmy analyzují fotografie pořízené skenery a fotoaparáty. Tento automatický screening ušetří spoustu času a úsilí,” říká Albert.

  Hubení plevele s minimálním dopadem na životní prostředí
  Šlechtění rostlin není jediná věc, kterou je Bonirob schopen urychlit. Zemědělský robot také usnadňuje každodenní práci na poli. Bonirob umí na základě tvaru listu rozlišovat mezi plodinami a plevely. Místo použití pesticidů robot plevel odstraní mechanicky pomocí tyče. Nežádoucí rostliny se prostě zarazí do země.

  Zvýšení inteligence prostřednictvím strojového učení
  Kvůli velkému počtu různých rostlin hraje automatické rozpoznávání obrazu Bonirob klíčovou roli. Albert vysvětluje: „Například listy mrkve a heřmánku jsou si v počáteční fázi velmi podobné.” Bonirob se musí naučit a rozpoznat tvary listů. Jak „vysvětlit” tvar listu mrkve robotickému systému? Albert a jeho tým používá tzv. strojové učení. To zahrnuje velký počet obrazových souborů, v nichž vědci Bosch zvýrazňují plevele. „Postupem času na základě parametrů, jako barva listů, tvaru a velikosti, se Bonirob učí, jak více a přesněji rozlišovat mezi rostlinami, které chceme a těmi, které nechceme,” říká Albert.

  Nový byznys díky agilním týmům
  Expert na robotiku Albert a jeho tým vyvíjí zemědělského robota v Deepfield Robotics, start-upu vlastněným firmou Bosch. Bonirob je produktem veřejného projektu financovaného Spolkovým ministerstvem pro výživu a zemědělství, u kterého spojili své síly odborníci z Bosch, Univerzity aplikovaných věd Osnabrück a výrobce zemědělských strojů Amazone. Na Evropském fóru robotiky ve Vídni 2015 letos na jaře Bonirob získal cenu euRobotics Technology Transfer 2015. V září německý spolkový ministr pro výživu a zemědělství Christian Schmidt ocenil zemědělského robota cenou Deutscher Innovationspreis Gartenbau, národní cenou za inovaci v zahradnictví. Bosch od té doby vzal další vývoj úspěšného supermoderního nástroje plně pod svá křídla.
 • foto BOSCH

  2015102501 / 29.10.2015 / Různé / BOSCH /

  Více než jen oko: Nová generace chytrých brýlí s technologiemi Bosch 
  Více než jen oko: Nová generace chytrých brýlí s technologiemi Bosch
  Na CES® v Las Vegas, v Nevadě, Bosch Sensortec uvádí na trh jedinečný inovativní optický systém Smartglasses Light Drive pro chytré brýle. Modul Smartglasses Light Drive od společnosti Bosch v sobě ukrývá kompletní řešení s jediným zdrojem, který je tvořen zrcadly MEMS, optickými prvky, senzory a inteligentním softwarovým připojením. Toto integrované řešení poskytuje čistý vizuální zážitek s nezkresleným a vždy ostrým obrazem - dokonce i na přímém slunečním světle.
  .....
  Lepší než pár očí: Bosch kamera s umělou inteligencí pro asistenční systémy pro řidiče a automatizované řízení
  Bosch usiluje o vedoucí postavení na trhu kamerové techniky
  .....
  Lepší než pár očí: Bosch kamera s umělou inteligencí pro asistenční systémy pro řidiče a automatizované řízení 
  Z aerodynamického tunelu na chodník: Bosch přináší inteligentní elektropohon do dětského kočárku 
  Z aerodynamického tunelu na chodník: Bosch přináší inteligentní elektropohon do dětského kočárku
  Systém eStroller představuje revoluci v komfortu a bezpečnosti
  .....
  Bosch představuje už dnes mobilitu zítřka
  Lehký, vzdušný, minimalistický design, futuristický vnější plášť tvořený obrazovkou a sklem a prostorný interiér – takhle nějak by mohli architekti popsat novou strukturu, ale ve skutečnosti se tento popis hodí i na zcela novou třídu vozidla a nový typ mobility: elektřinou poháněná vozidla kyvadlové dopravy bez řidiče, která se téměř nehlučně proplétá městskými centry a je propojená s jejich prostředím.
  .....
  Bosch představuje už dnes mobilitu zítřka 
  Bosch a Daimler: San José se má stát pilotním městem pro automatizovanou službu spolujízdy 
  Bosch a Daimler: San José se má stát pilotním městem pro automatizovanou službu spolujízdy
  .....
  Bosch přináší na silnice celosvětově první zahnutý přístrojový panel
  Světová premiéra pro „Innovision Cockpit“ nového Volkswagen Touareg
  .....
  Bosch přináší na silnice celosvětově první zahnutý přístrojový panel 
  SiTime a Bosch urychlují inovace v časování MEMS pro 5G a IoT
  SiTime a Bosch urychlují inovace v časování MEMS pro 5G a IoT
  SiTime Corporation, přední poskytovatel řešení z oblasti časování MEMS, a společnost Bosch, světový dodavatel technologií a služeb, informovaly o strategickém partnerství v rámci technologií a služeb pro urychlení inovací v oblasti časování mikroelektronických mechanických systémů (MEMS = MicroElectroMechanical Systems). SiTime bude se společností Bosch spolupracovat na vývoji procesů pro produkty MEMS rezonátorů nové generace.
  .....
  Automatizované řízení ve městě: Bosch a Daimler sází na AI platformu od Nvidia
  Automatizovaná vozidla jsou komplexní jezdící počítače. Tento výrok platí zejména tehdy, když se mají samostatně pohybovat také v městském provozu a s využitím velkého množství růžných senzorů prostředí. Při své spolupráci zaměřené na vysoce automatizované řízení bez řidiče nyní společnosti Bosch a Daimler definovaly nezbytnou výpočetní sílu pro svůj řídicí systém.
  .....
  Automatizované řízení ve městě: Bosch a Daimler sází na AI platformu od Nvidia 
  Nová baterie Bosch pro hybridy – Recept na úspěch se 48 volty
  Nová baterie Bosch pro hybridy – Recept na úspěch se 48 volty
  Bosch vyvinul novou 48 voltovou baterii pro hybridy žádanou po celém světě. Podobně jako elektrická hnací náprava Bosch, je také nová 48 voltová baterie standardizovaná pro jednoduchou integraci do nových modelů vozů. Etablovaní výrobci i startupy tak mohou upustit od dlouhého a drahého vývoje. „Bosch je inkubátorem pro elektromobilitu. Pomáháme výrobcům snižovat doby vývoje a dostat se rychle na trh,“ uvádí Dr. Rolf Bulander, člen představenstva společnosti Robert Bosch GmbH a vedoucí obchodní oblasti Mobility Solutions.
  .....
  Bosch a Daimler předvádějí parkování bez řidiče v reálných podmínkách
  Světová premiéra v parkovací garáži muzea Mercedes-Benz
  .....
  Bosch a Daimler předvádějí parkování bez řidiče v reálných podmínkách
  První na světě: Bosch vytváří mapu, která využívá radarové signály pro automatizované řízení
  První na světě: Bosch vytváří mapu, která využívá radarové signály pro automatizované řízení
  Bosch a holandský poskytovatel map a dopravních informací TomTom dosáhli průlomu při vývoji map s vysokým rozlišením pro automatizované řízení. Dodavatel technologie a služeb se stal prvním na světě, který vytvořil lokalizační vrstvu s využitím radarových signálů – což bude pro mapy tohoto typu nezbytné.
  .....
  Bosch Sensortec v těchto dnech představuje senzor barometrického tlaku BMP380, svůj nejmenší a nejvýkonnější senzor s kompaktními rozměry pouhých 2,0 x 2,0 x 0,75 mm3.
  BMP380 je určen pro rostoucí trh v oblasti her, sportu a péče o zdraví, a rovněž i vnitřní a venkovní navigace. Díky měření barometrického tlaku umožnuje senzor dronům, smartphonům, tabletům, nositelné elektronice a dalším mobilním zařízením přesně určovat výškové změny, a to jak ve vnitřním tak venkovním prostředí.
  .....
  Bosch Sensortec v těchto dnech představuje senzor barometrického tlaku BMP380, svůj nejmenší a nejvýkonnější senzor s kompaktními rozměry pouhých 2,0 x 2,0 x 0,75 mm3. 
  Vstřikování vody. Voda namísto benzínu: Inovace od firmy Bosch snižuje spotřebu paliva až o 13 procent 
  Vstřikování vody. Voda namísto benzínu: Inovace od firmy Bosch snižuje spotřebu paliva až o 13 procent
  Věděli jste, že i vyspělé benzínové motory vyplýtvají zhruba pětinu svého paliva? Zejména při vysokých otáčkách motoru se část benzínu namísto pohonu využije na chlazení.
  .....
  Bosch má v plánu zaměstnat 14 000 absolventů vysokých škol
  Bosch nepolevuje na své cestě k růstu a má v plánu letos zaměstnat po celém světě asi 14 000 absolventů vysokých škol. V budoucnu najde uplatnění u tohoto globálního dodavatele technologií a služeb stále větší počet softwarových specialistů.
  .....
  Bosch má v plánu zaměstnat 14 000 absolventů vysokých škol 
  Novinky ve vysokotlakých čističích: Maximální spokojenost, minimální námaha! 
  Novinky ve vysokotlakých čističích: Maximální spokojenost, minimální námaha!
  Vysokotlaké čističe Bosch jsou koncipované tak, aby bez námahy zvládly čištění všeho druhu ve venkovním prostředí. Kompaktní, jednoduše uložitelné a ovladatelné, pro bezproblémové čištění a obdivuhodné výsledky.
  .....
  Bosch PSR & PSB Ergonomic: pohodová práce
  Jedinečná konstrukce nové série Ergonomic zabezpečuje pohodlné a šetrné držení rukou. Díky perfektní manipulaci se síla přenáší přesněji a s lepší kontrolou. Tato nová koncepce byla vyznamenána značkou kvality AGR „Zdravá záda“. Zkrátka práce bez námahy v každé poloze.
  .....
  Bosch PSR & PSB Ergonomic: pohodová práce
  PRA MultiPower: tak trochu jiné rádio
  PRA MultiPower: tak trochu jiné rádio
  Rádio PRA MultiPower se vyznačuje velmi kvalitním zvukem a má několik možností pro připojení mobilních koncových zařízení. Kromě rozhraní Bluetooth má mobilní reproduktor dva vstupy AUX pro bezprostřední přístup k hudbě
  .....
  Nové aplikace pro senzorovou techniku a algoritmy
  Inteligence pro pole: Zemědělský robot Bosch automaticky likviduje plevele a bez jedu
  .....
  Nové aplikace pro senzorovou techniku a algoritmy
  Zajímavé videa


  Arduino LED filament clock


  How Intel Makes Chips: Concept to Customer


  Ghostbuster's Theme on eight floppy drives


  Darude - Sandstorm on Eight Floppy Drives


  HDD and Floppy Music: Nirvana - Smells Like Teen Spirit
  Firma týdne

  Digi-Key Electronics
  Adresář


  Digi-Key Electronics


  Durakool


  KEMET


  INTEL


  CODICO


  akYtec GmbH


  Future Electronics


  Foremost Electronics


  Littelfuse


  Mouser Electronics


  RUTRONIK


  Infineon Technologies AG


  TTI, Inc.


  ANRITSU


  Power Integrations


  AXIOMTEK


  TDK Corporation


  VISHAY


  STMicroelectronics


  Texas Instruments


  Advantech


  Microchip Technology Inc.


  Molex, LLC


  ON Semiconductor


  NeoPhotonics


  Murata Manufacturing Co.,


  NEXPERIA


  FARNELL


  ICP Deutschland GmbH


  SEMTECH
  Kalendář
  SPS 2020, Nuremberg, 24.11.-26.11.2020
  NEPCON Japan, Tokio, 20.1.-22.1.2021
  ISE 2021, Barcelona, Spain, 2.2.-5.2.2021
  DistribuTECH, 9.2.-11.2.2021, San Diego, CA
  DistribuTECH, 25.1.-27.1.2022, Dallas, TX
  DistribuTECH, 7.2.-9.2.2023, San Diego, CA
  DistribuTECH, 23.1.-25.1.2024, Indianapolis, IN
  DistribuTECH, 11.2.-13.2.2025, Dallas, TX
  Interesting video
  The ISS Design Challenge ...
  Interesting video
  Mouser Electronics Warehouse Tour with Grant Imahara
  naše portály dle jazyka:

  česko/slovenská jazyková verze:
  WWW.ELEKTRONIKA.CZ
  WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ

  anglická jazyková verze:
  WWW.ELECTRONICA.ONLINE
  WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
  WWW.COMPONENTS.ONLINE

  polská jazyková verze:
  WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
  WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL

  ruská jazyková verze:
  WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru
  WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU
  naše portály dle zaměření:

  ELEKTRONIKA.ONLINE :
  WWW.ELECTRONICA.ONLINE
  WWW.ELEKTRONIKA.CZ
  WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
  WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru

  ELEKTRONIK-INFO:
  WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
  WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ
  WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL
  WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU

  COMPONENTS:
  WWW.COMPONENTS.ONLINE
    kontakt:

  MALUTKI media s.r.o.
  Těrlická 475/22
  735 35 Horní Suchá
  tel. 00420-603531605
  e-mail: info@malutki-media.com  All trademarks are the property of their respective owners.
  ISSN 1801-3813